Filiżanka kawy to dla wielu osób nieodłączny element dnia, świetny sposób na pobudzenie rano, a także źródło wspaniałego smaku i przyjemny przerywnik w trakcie realizacji bieżących wyzwań. Jednak kawa ma dużo więcej zalet niż może się nam wydawać. Zawarta w niej kofeina może pomóc w realizacji planu treningowego i dostarczy energii nawet wtedy, gdy przejawiamy obniżony poziom zaangażowania i siły. Czym jest kofeina i jaki ma wpływ na organizm?

Kofeina – pochodzenie i charakterystyka

Kofeina jest substancją pochodzenia roślinnego i w zależności od źródła może występować pod różnymi nazwami – teiną nazywa się kofeinę pochodzącą z herbaty, mateina zawarta jest w yerba mate, natomiast guaranina w guaranie. Kofeinę znajdziemy głównie w kawie, jednak może być również pozyskiwana w drodze syntezy. Odkryta w 1819 roku należy do grupy stymulantów i jest środkiem psychoaktywnym. Znaleźć ją można w składach wielu suplementów diety, środków wspomagających efektywność podczas treningu czy regenerację około treningową, a także w napojach energetycznych. Co ciekawe, kofeinę znaleźć można również w kakao, choć w nieco mniejszej ilości niż w kawie. Już w epoce kamienia ludzie zwrócili uwagę na fakt, że przeżuwanie liści lub nasion niektórych roślin pomaga im w zwalczeniu zmęczenia, a także wpływa na lepsze samopoczucie czy pobudzenie. W kolejnych wiekach świadomość ludzi stopniowo zwiększała się, co doprowadziło do wynalezienia sposobu parzenia roślin i spożywania kofeiny właśnie w formie płynu.

Kofeinie przypisuje się wiele zalet i wiele właściwości, jednak w jaki sposób mogą one pomóc osobom aktywnym fizycznie w treningach oraz w momencie spadku energii i motywacji?

Suplementacja kofeiny przed treningiem

Wiele osób na stałe zaprzyjaźnionych z codziennymi treningami dostarcza do organizmu preparaty, których zadaniem jest zwiększenie energii i motywacji do treningu, a także pobudzenie  organizmu. Gotowe suplementy przedtreningowe nierzadko posiadają w swoich składach kofeinę, jednak niewiele osób sięga po nią w jej najczystszej i najprostszej postaci. Co ciekawe, zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren kawa wypita tuż przed treningiem może pomóc w utrzymaniu stałej intensywności treningu, ale też wesprze mięśnie podczas starcia ze zwiększonym obciążeniem. Kawa przed treningiem sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, a to dzięki zwiększeniu dopływu krwi do serca i mięśni. W związku z tym, że  tradycyjna kawa to całkowicie naturalne rozwiązanie,  może być z powodzeniem stosowana w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają przyjmowanie preparatów przedtreningowych.

Sprawdź inne, świetnie działające przedtreningówki:

Dark Labs Crack 40 porcji

https://wxnlabs.com/produkt/dark-labs-flame-30-porcji/

ALPHA LION SUPER HUMAN – SUPREME 357G

Kofeina w treningu

Podczas intensywnych obciążeń mięśniowych może dochodzić do mikro uszkodzeń włókien mięśniowych. Właśnie dlatego tak ważnym etapem w każdym planie treningowym jest regeneracja. Co ciekawe, kofeina również i w tym przypadku może pomóc, ponieważ przyspiesza cały proces regeneracji włókien. Takie działanie sprawia, że filiżanka kawy po treningu to nie tylko przyjemna rutyna, ale przede wszystkim ważny element powrotu do pełnej formy po intensywnych ćwiczeniach.

Kluczowe znaczenie dla działania kofeiny w kontekście aktywności fizycznej ma czas jej przyjmowania. Ile czasu przed aktywnością warto wypić kawę? Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj treningu się zdecydujemy. Jeżeli aktywność będzie długa, np. bieganie, wtedy działanie można odczuć już po około 15-20 minutach. Jednak kiedy ćwiczenia są krótkie, wtedy rezultaty mogą być odczuwalne nawet po około 45 minutach. Odpowiednią dawką kofeiny przed treningiem jest około 200 mg, choć stosuje się również przelicznik w postaci wartości odpowiadającej 3 mg kofeiny na jeden kilogram masy ciała.

Decydując się na suplementację kofeiny warto mieć na uwadze, że charakteryzuje się ona tachyfilaksją – wpływem na utratę podatności na jej działanie. Systematyczne dostarczanie organizmowi kofeiny może spowodować przyzwyczajenie go do jej działania, przez co efekty za każdym razem będą słabsze. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się preparaty przedtreningowe o intensywniejszym działaniu, jednak również posiadające w swoim składzie kofeinę.