Aminokwas w postaci kreatyny zbudowany jest między innymi z takich związków, jak arginina, metionina i glicyna. Zażywanie kreatyny to podstawowe wsparcie suplementacyjne dla sportowców – dostarcza energii mięśniom i zwiększa przyrost masy mięśniowej. Co warto wiedzieć o niej wiedzieć i jak przyjmować keratynę?

W organizmie każdego człowieka wytwarzane są w sposób naturalny pewne ilości β-metyloguanidynooctowej, czyli właśnie kreatyny. Szacuje się, że w ciele aktywnego fizycznie mężczyzny o wadze 90 kilogramów znajduje się ok. 150 gramów kreatyny, głównie w tkankach mięśniowych, ale także np. w nerkach. Pod względem dietetycznym najłatwiej przyswajalna jest z mięsa wołowego, wieprzowego i niektórych ryb (łosoś, śledź), ale efekty przekładające się na dużą skuteczność można osiągnąć wyłącznie przez prawidłowo dobraną suplementację.

Najlepsza kreatyna, czyli jaka? Jabłczany i fosforany

Jako suplement dla sportowców kreatyna występuje w różnych wersjach. Efekty stosowania różnych wariantów minimalnie mogą się różnić, ale wszystkie odpowiadają za wsparcie procesu tworzenia się silnej masy mięśniowej beztłuszczowej.

Pierwszą odmianą jest jabłczan kreatyny (TCM). Podobnie, jak w przypadku wielu innych suplementów występujących w formie jabłczaków, także w tutaj mamy do czynienia z połączeniem samej kreatyny z kwasem jabłkowym. Zażywanie kreatyny w tej wersji prowadzi do świetnych rezultatów – ogólnie uznaje się, że suplementacja powoduje przyrost bardzo zwartej, ustrukturyzowanej masy mięśniowej. W zamian za to należy poczekać odrobinę dłużej na efekty.

Fosforan kreatyny to druga co do najpopularniejszych odmian przedstawianych suplementów dla sportowców. Dla wielu jest to również najlepsza kreatyna. Dodatek fosforanu sprawia, że zmęczenie po treningu będzie mniej odczuwalne, może pojawić później. Najsłabszą, a jednocześnie najtańszą, odmianą aminokwasów jest monohydrat kreatyny – związek kreatyny z wodą. Suplementacja monohydratem daje najszybsze zauważalne rezultaty. Niestety, ze względu na swoja strukturę, wykazuje też działanie polegające na zatrzymywaniu nadmiaru wody w organizmie.

Sprawdź ofertę sklepu WXN Labs:

kreatyna WXN Labs

Jak przyjmować keratynę? Przed czy po treningu?

Sposób stosowania kreatyny zależy od tego, czy w danym dniu się trenuje. W takim wypadku keratynę należy przyjmować i przed, i po wysiłku fizycznym. Wynika to z natury okresu około-wysiłkowego, w trakcie którego przyswajalność aminokwasów jest wyższa, co przekłada się na lepsze efekty suplementacji. Z kolei stosując raz, w mniejszych dawkach, należy wybrać moment tuż po treningu.

Inaczej jednak będzie wyglądało zażywanie kreatyny w dni nietreningowe. Wówczas rekomenduje się spożywanie związku przed posiłkiem. Na początku najlepiej na czczo, druga dawka np. przed obiadem.

Jak stosować kreatynę, aby mieć oczekiwane efekty? Dawkowanie

Istnieje kilka wariantów dawkowania przedstawianego suplementu dla sportowców. Jedna z popularnych metod, „technika ładowania”, zakłada spożywanie od 15 do 30 g monohydratu kreatyny dziennie. W momencie nasycenia związkiem mięśni należy przestawić się na mniejsze dawkowanie celem utrzymania już uzyskanego, wyższego poziomu (dawkowanie do 5 g na dobę). Można również rozpocząć całą suplementację od niższych poziomów. Na to, jak przyjmować kreatynę, wpływa ma masa ciała, stopień aktywności fizycznej i pożądane rezultaty, które chce się osiągnąć.

Co daje kreatyna? Profesjonalne wsparcie suplementacyjne dla sportowców

Kreatyna jest bardzo popularnym związkiem, przyjmowanym przez sportowców i kulturystów. Głównym celem suplementacji jest zwiększenie przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej. Zażywanie kreatyny przekłada się także na siłę ze względu na to wyższy energetyczność mięśni (rozpad węglowodanów). Oprócz tego suplementacja pozwala na uzyskanie większej wydajności ogólnej organizmu i wytrzymałości mięśni. Skutecznie pomaga w procesie regeneracji po ciężkim treningu. Z tego powodu związek odnajduje zainteresowanie wielu osób, uprawiających różne rodzaje sportu.