Trenujesz, lecz nie zauważasz przyrostu siły oraz zwiększenia wydolności? Nie możesz zrealizować całego treningu przez niską wytrzymałość organizmu? Twoje mięśnie nie regenerują się tak szybko, jak tego oczekujesz? A może odpowiednio się odżywiasz i ciężko trenujesz walcząc o każdy kolejny gram masy mięśniowej, lecz efektów nadal brak? Z całą pewnością potrzebujesz wsparcia, a może nim być kreatyna. Czym jest i jakie są korzyści ze stosowania suplementacji tego składnika?

Kreatyna – składnik wytwarzany w ciele człowieka

Kreatyna jest zbudowana z białek występuje w każdym ludzkim organizmie – wytwarzana jest w trzustce oraz wątrobie i jest częścią mięśni szkieletowych. Kreatynę można dostarczać również poprzez spożywanie posiłków bogatych w ten składnik, np. ryby, wołowina czy wieprzowina, jednak taki sposób suplementacji może nie działać w pożądany przez nas sposób, ponieważ będzie go po prostu zbyt mało. Na rynku dostępne są suplementy kreatynowe, które można przyjmować doustnie, np. w formie kapsułek czy proszku do rozpuszczenia w wodzie.

Korzyści ze stosowania suplementacji

Wiemy już czym jest, ale jakie właściwie korzyści można wyróżnić poprzez dołączenie kreatyny do codziennej diety? Duża ilość kreatyny w mięśniach wpływa na syntezę białek, przez co działa anabolicznie oraz antykatabolicznie. Dzięki temu pomaga w efektywniejszym treningu, a przez to w  przyroście masy mięśniowej w krótszym czasie, poprawia też możliwości regeneracyjne organizmu oraz wpływa na jego większą sprawność. Podczas treningu kreatyna uwalnia zapasy zmagazynowanej energii. Główną korzyścią suplementacji kreatyny jest wzmocnienie efektów treningów i diety. Dzięki temu cele do których dążymy, będą łatwiej osiągalne w krótszym czasie, aniżeli podczas stosowania samej diety i realizacji planu treningowego. Ponadto, przyjmowanie kreatyny, dzięki temu, że wpływa na siłę i wytrzymałość mięśni, umożliwia zwiększanie możliwości sportowca podczas ćwiczeń – pozwala to na odbywanie dłuższych i cięższych treningów, co dodatkowo przełoży cię na efekty pracy nad sylwetką.

Jakie efekty daje kreatyna

Kreatyna nie działa bezpośrednio na rozrost mięśni, jednak to, że pozwala na dłuższą i cięższą aktywność siłową sprawia, że jej suplementacja może wpłynąć pośrednio na zwiększanie ilości suchej masy mięśniowej.  Wartym podkreślenia jest fakt, że energia wywoływana przez suplementację kreatyny, zostaje uwolniona na samym początku treningu. Może to być atutem w przypadku uprawiania biegów krótkodystansowych, podnoszenia ciężarów, kulturystki czy sportów walki.  Efektem przyjmowania kreatyny w formie suplementu może też być zwiększenie odporności zmęczeniowej ciała.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowanie kreatyny?

Sportowcy i kulturyści z całą pewności docenią fakt, że przyjmowanie kreatyny nie koliduje z odżywkami białkowymi i można obydwa suplementy stosować jednocześnie. Co więcej, sięganie po białko oraz kreatynę tego samego dnia może pomóc w osiąganiu jeszcze lepszych wyników wydolnościowych oraz przyrostu masy mięśniowej.

W związku z tym, że kreatyna występuje naturalnie w organizmie człowieka, to raczej nie ma przeciwwskazań do jej stosowania, niemniej jednak warto skierować się do lekarza aby sprawdzić, czy przyjmowanie kreatyny będzie w naszym przypadku bezpieczne. Ponadto, przyjmując większe dawki tego składnika trzeba liczyć się z tym, że może to prowadzić do skutków niepożądanych, mianowicie skurczy mięśni, odwodnienia czy problemów żołądkowych. Warto pamiętać również, że alkohol ma negatywny wpływ na działanie kreatyny, ponieważ ogranicza syntezę białek i wypłukuje wodę z organizmu.

Dawkowanie

Dobór  pory dnia oraz ilości dawkowania jest zależny od tego jakiego działania i rezultatów oczekujemy od suplementacji kreatyny. Warto sugerować się zaleceniami producenta lub skonsultować z trenerem personalnym.  Suplementacja tego składnika nie musi ograniczać się tylko do dni treningowych, ponieważ podczas regeneracji organizmu w dzień nietreningowy kreatyna pomoże mięśniom w szybszym powrocie do pełnej sprawności.