Spis treści:
Istnieje wiele sposobów na budowę sylwetki, jednak nie można polemizować z tym, że istotna jest dieta i treningi. Bez tego na efekty nie ma co liczyć, jednak podejmując wyzwanie sylwetkowe, można wesprzeć proces budowy mięśni poprzez przeróżne preparaty. Jednym z nich jest kreatyna. To substancja, która występuje naturalnie w naszym organizmie – w 98% w mięśniach, natomiast pozostała jej cześć, znajduje się w wątrobie, mózgu i nerkach. Za co odpowiada, jak działa i dlaczego warto sięgnąć po nią w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego?
Kreatyna-garść niezbędnych informacji
Za odkrycie kreatyny odpowiedzialny jest chemik pochodzenia francuskiego – Michel Eugène Chevreul. Odkrycie miało miejsce w roku 1823. Jednak dopiero w 1927 roku wzrosło zainteresowanie kreatyną i fosfokreatyną, a także ich udziałem w przemianach energetycznych. Pierwsza syntetyczna kreatyna powstała w 1950 roku w Stanach Zjednoczonych – datę te uznaje się za początkowe fazy prób wykorzystania jej do zwiększenia możliwości organizmu podczas wysiłku.
Kreatyna -w przypadku jakich dyscyplin sprawdzi się najlepiej?
Choć substancje wspierające organizm podczas budowy masy mięśniowej kojarzą się jedynie z kulturystyką czy sportami sylwetkowymi, to kreatyna – środek anaboliczny -jest zalecana również osobom uprawiającym sporty walki, gry zespołowe, podnoszenie ciężarów czy w przypadku uprawiania biegów krótkodystansowych. Efekty jej suplementacji jeśli chodzi o siłę mięśni widać najbardziej podczas krótkich, ale bardzo intensywnych treningów. Kreatyna wspiera nabieranie beztłuszczowej masy ciała, jak również siły mięśni, co w efekcie wpływa na zwiększenie wydolności organizmu.
Wg wyników badań opublikowanych w artykule pt.: “Wpływ suplementacji monohydratem kreatyny diety mężczyzn uprawiających sporty siłowe” autorstwa Macieja Nastaj kreatyna suplementowana przy wsparciu diety i treningów umożliwia zwiększenie masy ciała (beztłuszczowej). Wysokobiałkowa dieta może pomóc w osiągnięciu lepszej wydolności mięśni podczas stosowania kreatyny (co przekłada się na intensywniejszy trening składający się z większej ilości serii). Istotnym czynnikiem, który wpływa na to, czy kreatyna pomaga w budowaniu sylwetki, jest podatność organizmu.
Monohydrat kreatyny – dla sportowców i amatorów
Syntetyczna kreatyna to istotna substancja, po którą warto sięgnąć podczas budowy sylwetki, czy podczas przygotowań do ważnych wydarzeń sportowych. Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku profesjonalistów, jak i amatorów, którzy są dopiero na starcie swojej sportowej drogi. Dzięki kreatynie i jej właściwościom regeneracyjnym możliwe będzie wzmocnienie mięśni, co również umożliwi uniknięcie uczucia przetrenowania. Jak suplementować tę substancję? Dostępna jest w formie wygodnych do stosowania kapsułek, tabletek, a także w postaci proszku. Wielkość dawki jest zależna od pożądanych efektów i stopnia zaawansowania suplementacji tym składnikiem. Jednak przyjmuje się, że optymalną dawką dzienną monohydratu kreatyny jest 5 gramów.