Trudno zliczyć ilość ziół, przypraw, czy składników naturalnego pochodzenia o drogocennych właściwościach dla naszego organizmu, które są dostępne i wykorzystywane na całym świecie. Niektóre są tak niszowe, że nie korzystamy z nich w naszej części świata, inne, choć pochodzące z odległych krajów, są łatwo dostępne i doceniane podczas przyrządzania potraw, a także w przetwórstwie spożywczym czy odzieżowym. Jedną z takich przypraw jest kurkuma, a jej składnikiem o istotnym znaczeniu dla zdrowia jest kurkumina.

Właściwości kurkuminy

Kurkumina jest związkiem polifenolowym pozyskiwanym z kłącza ostryżu długiego. Ostryż jest uprawiany w Chinach, Indiach oraz południowo-wschodniej Azji i wywodzi się z rodziny imbirowatych. Kurkumina jest jednym ze składników kurkumy, przyprawy powszechnie znanej i wykorzystywanej przede wszystkim w kuchni orientalnej, m.in. Indyjskiej. Jej cechą charakterystyczną jest intensywnie pomarańczowy kolor. Dzięki dużej zawartości barwnika kurkuminę wykorzystuje się nie tylko w medycynie i w branży spożywczej, ale również do barwienia bawełny w przemyśle włókienniczym. Interesujące jest to, jakie produkty dostępne na sklepowych półkach zawdzięczają swój kolor właśnie kurkuminie. Wykorzystuje się ją do uzyskania koloru margaryny, paluszków rybnych, curry, musztardy czy też serów.

Prozdrowotne działanie kurkuminy

Wykorzystywanie kurkuminy jako produktu o charakterze medycznym zawdzięczamy przede wszystkim indyjskim i chińskim medykom, którzy dawniej wykorzystywali ten składnik m.in. w eliminacji chorób pasożytniczych czy w łagodzeniu wszelkich dolegliwości związanych z menstruacją. Ponadto, kurkumę stosowano też w celu szybszego gojenia się ran. Obecnie kurkumina doceniana jest jeszcze bardziej, a to dlatego, że jest przeciwutleniaczem posiadającym właściwości przeciwzapalne. Ponadto, jak wykazały badania, kurkuma, oprócz kurkuminy posiada tumeron, który pobudza organizm do wytwarzania komórek nerwowych w mózgu. Specjaliści upatrują w tym składniku możliwość wykorzystania go w leczeniu udarów czy choroby Alzheimera.

To nie jedyne zalety kurkuminy. Jako że posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, może też być wykorzystywana podczas leczenia nowotworów. Charakteryzuje się też pozytywnym wpływem na komórki wątroby – zwiększa przepływ żółci, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg żółciowych.

Przyjmowanie kurkuminy – dieta czy suplementacja?

Kurkuma jest składnikiem spożywczym o nietypowym, słodko-ostrym smaku, i stanowi element przyprawy Curry – popularnego składnika kuchni Indyjskiej. Kurkuma w posiłkach nie tylko nadaje im pięknego, żółto-pomarańczowego koloru, ale również wspaniałego smaku. Co ważne, pozwala dostarczyć wartościowe składniki do organizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ta przyprawa, a raczej zawarte w niej składniki spożywane w naturalny sposób nie zapewnią takiego zastrzyku dobroczynnych właściwości, jak w przypadku suplementów diety. Kurkumina ma niską biodostępność, ale jeśli zostanie połączona z ekstraktem z pieprzu czarnego, wtedy jest szansa, że więcej prozdrowotnych właściwości przedostanie się do naszego organizmu.

Aby mieć pewność, że kurkumina wpłynie na organizm w pożądany sposób, warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji z dodatkiem lub na bazie kurkuminy. Suplementy opracowywane są w taki sposób, by zintensyfikować działanie składników aktywnych, co jest utrudnione w przypadku doustnego stosowania naturalnie występującej kurkumy.

Kurkumina wpływa na procesy wewnątrz organizmu, wpierając jego zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Kurkumina może łagodzić stres, ograniczać objawy depresyjne, ale również pomagać by wywołany stres nie miał wpływu na pamięć przestrzenną.

Kurkumina – skutki uboczne

Zarówno w przypadku naturalnych składników, jak i suplementów diety, dawkowanie i umiar w przyjmowaniu mają istotne znaczenie. Kurkumina suplementowana w zbyt dużych dawkach może powodować ból głowy, refluks czy biegunkę oraz wzdęcia. Są to kłopotliwe i nieprzyjemne dolegliwości, dlatego warto pamiętać, by nie przesadzić z ilością przyjmowanej dawki na co dzień.