Na poprawność procesów wewnątrz organizmu składa się naprawdę wiele czynników. Fizjologia ciała nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Coś, czego nie widzimy gołym okiem, może mieć ogromne znaczenie dla samopoczucia, siły czy zwiększenia możliwości treningowych. L-glutamina, choć brzmi tajemniczo, to jeden z trzech aminokwasów, które najliczniej występują w mózgu i krwi, a także jest zaliczana do 20 podstawowych spośród istniejących aminokwasów. Znaleźć można ją w białkach zwierzęcych oraz roślinnych (brokuły, mięso z dziczyzny, wołowina lub drób, białko serwatkowe zawarte m.in. w odżywkach białkowych, jaja czy nabiał), przez co może być dostarczana wraz z posiłkiem. Czy taka ilość będzie jednak wystarczająca? I czy właściwie warto rozpocząć suplementację tego aminokwasu?

L-glutamina

L-glutamina jest wytwarzana wewnątrz organizmu, dlatego przy normalnym, spokojnym trybie życia, naturalna jej ilość może być wystarczająca, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Jest ona jednak wykorzystywana w znacznie większej ilości w momencie aktywności fizycznej organizmu, choroby lub stresu. W takiej sytuacji dostarczanie jej w posiłkach nie pokryje niezbędnego zapotrzebowania. Systematyczne treningi czy też mnogość sytuacji stresowych w ciągu dnia to powody, dla w których warto rozważyć supelmentację tego aminokwasu. Uzupełnianie niedoborów to jedno, ale większa ilość l-glutaminy może pozytywnie wpłynąć na wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Jakich?

Działanie l-glutaminy

L-glutamina buduje białka mięśniowe oraz zwiększa produkcję azotu, co docenią szczególnie sportowcy, m.in. kulturyści, ale również wszyscy, którzy walczą o każdy dodatkowy gram czystej masy mięśniowej. L-glutamina pomaga w przyspieszeniu całego procesu wzrostu mięśni, a ponadto l-glutamina dostarczana w większej ilości do organizmu odgrywa rolę źródła, z którego organizm czerpie energię podczas wysiłku.

Suplementacja l-glutaminy pomaga w:

Ale to nie wszystko. L-glutamina poprawia pracę mózgu, wpływa na pamięć oraz koncentrację, ogranicza łaknienie na alkohol oraz cukier. Jest też wykorzystywana do przeprowadzania terapii przeciwnowotworowej.

Może być też sposobem na zwalczenie problemów jelitowych:

Ważnym elementem realizacji planu treningowego, mającego na celu zwiększenie masy mięśniowej jest często redukcja – czyli pozbycie się tkanki tłuszczowej. L-glutamina pomoże w przeprowadzeniu diety redukcyjnej, a to za sprawą wpływu na poprawę metabolizmu organizmu.

Duża aktywność fizyczna wykorzystuje zwiększoną ilość l-glutaminy naturalnie produkowanej w organizmie oraz dostarczanej z pożywienia. Suplementowanie jej w odpowiednich dawkach może pomóc nie tylko w uzupełnieniu braków, ale także w poprawie możliwości organizmu. Lepiej przygotowany organizm od wewnątrz pozwala na efektywniejszą realizację celów redukcyjnych i treningowych.

Dawkowanie

W związku z tym, że glutamina to aminokwas pochodzenia naturalnego, przyjmowany z pożywienia, ale również wytwarzany przez organizm, jest substancją nieszkodliwą w przypadku racjonalnego stosowania. Szacowana ilość odpowiednia dla typowej diety przewiduje 3-6 gramów na dzień, jednak to wszystko zależy od celu przyjmowania i zapotrzebowania organizmu. W przypadku intensywnych treningów czy dostarczania zbyt małej ilości białka w diecie wartości mogą być znacznie większe. W przypadku przejawiania różnych dolegliwości czy przyjmowania leków warto dokładnie zapoznać się z etykietą konkretnego produktu, aby wyeliminować ewentualne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.