Spożywanie tłuszczu celem jego redukcji – to jedno z założeń diety ketogenicznej, która sprawdza się zarówno u profesjonalnych sportowców, osób z nadwagą, jak i cukrzyków. W diecie keto głównym źródłem energii organizmu są tłuszcze, a nie węglowodany.

Dieta ketogeniczna – zwana też ketogenną lub po prostu keto – zakłada odwrócone proporcje dobieranych wartości odżywczych. Zaliczana jest to diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Produkty tłuszczowe powinny stanowić aż 80 – 90% codziennych posiłków. Ze względu na to, że węglowodanów jest tak niewiele, organizm osoby na diecie ketogenicznej zaczyna szukać innych źródeł energii. Rozpoczyna się proces ketozy – stężenie ciał ketonowych jest wyższe niż glukozy, następuje rozpad tłuszczów. W ten sposób dzięki spożywaniu tłuszczy można się pozbyć ich nadmiaru z własnego ciała.

Czym jest dieta keto? Na czym polega jej działanie?

Spadek masy ciała (tkanki tłuszczowej) w przypadku stosowanie diety ketogenicznej zauważalny jest bardzo szybko. Po jakimś czasie do mniej więcej dwóch lub trzech miesięcy można czuć się znacznie lepiej i lżej.

Zastanawiając się, na czym polega dieta ketogeniczna, warto zwrócić uwagę na glikogen. To substancja, która wiąże cząsteczki wody w mięśniach. Kiedy wykorzystywanie glukozy jako źródła energii zostaje zaburzone, wartość glikogenu w organizmie drastycznie spada. Wraz z tym uwalnianie są też wcześniej związane cząsteczki wody. W efekcie dieta ketogeniczna powoduje spadek masy ciała.

Efekty diety ketogenicznej dla sportowców

Dietę keto stosuje się w różnych sytuacjach. Bardzo często sięgają po nie osoby, które pragną zmniejszyć wagę. Stosowana jest także w leczeniu różnych chorób – np. zespołu Dravet, zespołu Doose’a czy stwardnienia guzowatego. Wciąż trwa debata naukowa nt. wpływu diety ketogenicznej na hamownie ataków padaczkowych.

Niska podaż węglowodanów sprawia, że popyt energetyczne zostaje ukierunkowany na tłuszcze. Na skutek procesu ketozy nie tylko można zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Dostrzega się zmniejszenie apetytu i szybsze odczuwanie sytości. Do wielu zalet diety keto zaliczyć należy stabilny poziom glukozy we krwi i dobrą regulację insuliny. Na skutek braku spożywania węglowodanów spada poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów.

Po dłuższym okresie przebywania na takiej diecie zaczynają się pojawiać pewne problemy. Może spaść poziom koncentracji i występować trudności z pamięcią. Ze względu na długoterminowy brak odbudowania rezerwy wspominanego wcześniej glikogenu szybciej można odczuć zmęczenie fizyczne. Następuje wyższa potrzeba przyswajalności tlenowej i możliwa gorsza zdolność do podjęcia intensywnych ćwiczeń. Mogą wystąpić trudności w przetwarzaniu minerałów i dostępie do witamin.

W związku z tymi efektami dieta ketogeniczna dla sportowców jest jak najbardziej zalecana do krótkotrwałego stosowania, ale nie przynosi dobrych rezultatów, jeżeli stosuje się ją dłużej, niż kilka miesięcy. Szukając alternatywnych sposobów, warto sprawdzić profesjonalną suplementację dla sportowców.

Posiłki na diecie ketogenicznej

W trakcie bycia na diecie zaleca się przyjmowanie mieszanek witaminowo-mineralnych, a także suplementację błonnika, który ułatwi procesy trawienne. Chociaż zdecydowanie dominują tłuszcze, nie oznacza to, że dieta keto jest niezróżnicowana. Wręcz przeciwnie.

Do przykładowego dziennego jadłospisu na diecie ketogenicznej zaliczyć można takie posiłki, jak jajecznica, awokado, mięsa, oliwki, pomidory czy seler naciowy. Poleca się spożywanie tłustych ryb, np. łososia, halibuta czy śledzia. Dobrym przykładem polskiego dania wpisującego się w założenia keto będzie golonka. Konieczne jest unikanie produktów wysokowęglowodanowych. Należy więc wykluczyć z posiłków cukry, miód, słodkie napoje, produkty zbożowe i wszelkiego rodzaju słodycze.

Bardzo ważne jest zabezpieczenie się przed problemami gastrycznymi. Sportowcy na diecie keto powinni nie decydować się tylko na tłuszcze zwierzęce, ale dobrze zbilansować je nieprzetworzonymi tłuszczami roślinnymi. Z rozwiązaniem przychodzi niezastąpione awokado, ale także orzechy, sezam, słonecznik i szpinak.