Poprawna praca mózgu ma znaczny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Pamięć, koncentracja czy kojarzenie faktów to tylko jedne z nielicznych procesów, które odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Szczególnie  jest to widoczne w pierwszych latach życia kiedy to jako dzieci uczymy się, ale też w wieku dorosłym, kiedy to musimy wciąż poszerzać horyzonty ale też wykorzystać nagromadzone zasoby.  Jak wspomóc koncentrację, poprawić pamięć oraz uwolnić drzemiące pokłady kreatywności? Pomocą mogą okazać się nootropiki.

Jak działają nootropiki?

Pierwszy dostępny na światowym rynku nootropik, piracetam, pojawił się w roku 1964, jednak nazewnictwo całej grupy tych składników zostało zapisane w międzynarodowym słowniku dopiero w 1972 roku. A czym właściwie są nootropiki? Jest to grupa substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które pobudzają ośrodkowy  układ nerwowy przez co podwyższają ilość neuroprzekaźników w mózgu, wspierają też krążenie krwi oraz metabolizm. Jak docelowo wpływa to na osoby przyjmujące substancje z tej grupy suplementów? Nootropiki mogą mieć różne działanie w zależności od składu i substancji aktywnych, a wspierają m.in.

Egzamin, test semestralny, prezentacja przed zarządem w pracy, a może organizacja ważnego wydarzenia rodzinnego? Takie sytuacje wymagają wytężonej pracy mózgu, szczególnie w zakresie pamięci i koncentracji. Czasem niewielka ilość zapomnianej informacji może okazać się w danej chwili kluczowa dla sukcesu przedsięwzięcia. Nootropiki to swego rodzaju doping dla mózgu, który stymuluje go i sprawia, że jego możliwości są jeszcze większe. Nootropiki poprzez swoje właściwości regeneracyjne mogą być też wykorzystywane przez osoby w wieku starszym czy borykające się z np. Alzheimerem czy Parkinsonem, chorobami charakteryzującymi się pogłębiającą się demencją.

Jasna ścieżka dedukcji oraz trafność pomysłów i decyzji pomaga w osiąganiu lepszych rezultatów. Bardzo często przez stres, pęd codziennego życia oraz przez ilość otaczających bodźców może dochodzić do obniżenia jakości pracy mózgu, na czym może stracić szczególnie zdolność do kreatywnego myślenia, podejmowania właściwych decyzji, znajdowania wyjścia z trudnych sytuacji. Nootropiki pomagają w odpowiednim symulowaniu mózgu i koordynują jego poprawną, aktywną i wydajną pracę.

Różne sytuacje prywatne i zawodowe mogą generować ogromne ilości stresu oraz uczucie przytłoczenia, co bardzo szybko przekłada się nie tylko na zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Przyjmowanie nootropików może pomóc w obniżeniu poziomu stresu, zwiększeniu motywacji do działania, wprawić w lepsze samopoczucie i wywołać zaangażowanie w realizację codziennych zadań.

Efekty stosowania nootropików

Rodzajów nootropików jest bardzo wiele, a efekty stosowania są bardzo indywidualną kwestią, ponieważ każdy organizm jest inny i może inaczej na nie reagować. Najważniejszym celem, a zarazem efektem przyjmowania nootropików jest większa wydajność pracy mózgu. Dzięki temu organizm może wykazywać się lepszym radzeniem sobie w sytuacjach stresowych, właściwszym podejmowaniem decyzji, zwiększonym poziomem motywacji czy klarownym pamiętaniem oraz selekcjonowaniem informacji. Nootropiki charakteryzują się również właściwościami ochronnymi i regeneracyjnymi, przez co zwiększają żywotność neuronów. Do popularnych nootropików należą: Ginkgo Biloboa, Kreatyna, Żeń-Szeń, Ashwagandha oraz Berberyna.

Zobacz pełną ofertę produktów w kategorii Nootropiki:

Nootropiki nie sprawią, że nasz mózg w cudowny sposób znacznie zwiększy swoje możliwości pracy, jednak mogą pomóc w oczyszczeniu umysłu, w poprawieniu jakości snu, czy w koncentracji, co zdecydowanie przełoży się na jakość pracy i życia. Oprócz niezaprzeczalnych korzyści nootropiki mogą wywoływać również skutki uboczne, jak ból głowy i brzucha, podrażnienie układu pokarmowego, bezsenność w przypadku niewłaściwych godzin przyjmowania substancji, a także wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego, np. nerwowość czy niepokój.