Ciało człowieka w około 20% składa się z białek. Nie wszystkie są wytwarzane samodzielnie przez organizm, zatem konieczne jest ich codzienne dostarczanie w zbilansowanej w diecie. Głównym źródłem białek jest mięso. Co w przypadku osób, które go nie dostarczają? Zarówno dieta wegetariańska, jak i wegańska opierają się na eliminacji mięsa, jednak to właśnie dieta wegańska odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego – jajka, nabiał, sery. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczanie białek roślinnych bądź w przypadku niewystarczającej ich ilości, suplementacja proteinowych mieszanek do shake’ów. W jaki sposób podejść do diety wegańskiej, by dostarczyć organizmowi wszystko, co jest mu niezbędne, również podczas zwiększonej aktywności fizycznej?

Eliminacja produktów zwierzęcych a wpływ na zdrowie

Białko jest składnikiem budulcowym w zasadzie wszystkich narządów w organizmie człowieka, a także mięśni. Wpływa na rozwój organizmu, jego wzrost oraz regenerację. Człowiek, który prowadzi normalny tryb życia, a także wykazuje prawidłową dla siebie wagę, powinien dostarczać około 0,9 g białka w przeliczeniu na 1 kg masy ciała. Jeśli chodzi o osoby uprawiające sport, dawka białka w diecie powinna być nawet dwukrotnie większa (w zależności od tego, czy trening jest intensywny, czy raczej rekreacyjny). Ilość białka w diecie jest też uwarunkowana stanem organizmu – okres ciąży i karmienia, a także proces rekonwalescencji organizmu wymagają dostarczania białka w zwiększonej ilości. Dieta wegańska jest przez wiele osób uważana, za ubogą w białko, przez co posiadającą destrukcyjny wpływ na organizm. Jednak nie zależy to od rodzaju diety tylko od jej składu. W odpowiednio zbilansowanym jadłospisie, nawet jeśli nie zawiera mięsa i produktów mlecznych, białko pochodzenia roślinnego może być w zupełności wystarczające.

Suplementacja białka w diecie wegańskiej

W jakich produktach roślinnych jest najwięcej białka? W makaronach, ryżu, pieczywie, fasoli, soczewicy, ciecierzycy, w produktach takich jak mleko sojowe oraz tofu, a także w sezamie oraz pestkach dyni. Dietę wegańską uwzględniającą te produkty można uzupełnić poprzez suplementację białka, szczególnie gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Na rynku dostępne są substancje, które w oparciu o roślinne składniki, dostarczają zwiększonej ilości białka, uzupełniając jego ilość w diecie. Jednym z nich jest Applied Nutrition Vegan-Pro dostępny o smaku czekoladowym, truskawkowym i waniliowym. Jest to mieszanka stworzona na bazie izolatu białka sojowego. Odżywki białkowe, zarówno w wersji wegańskiej, jak i tradycyjnej, pozwalają w sposób smaczny i szybki uzupełnić wartości odżywcze przed treningiem, a także po nim. Białko jest kluczowym składnikiem wpływającym na regenerację mięśni po treningu, poprawia wytrzymałość mięśni oraz siłę, wspiera odporność organizmu oraz może wspomóc organizm w procesie utraty tkanki tłuszczowej.

Pełnowartościowa dieta wegańska

Dieta roślinna wyklucza mięsa, mleko, ryby oraz jajka, a także wszelkie produkty, które są z nich wytwarzane, na przykład sery. W związku z tym można mieć wrażenie, że dieta ta eliminuje większość dostępnych w sklepach, wartościowych produktów, które dostarczają do organizmu potrzebne składniki odżywcze. Nic bardziej mylnego. Mięso i inne produkty odzwierzęce, choć są dobrym źródłem białka, często są też wysoko przetworzone i wypełnione chemią oraz szkodliwymi substancjami. Produkty roślinne dostarczone w odpowiednich proporcjach zapewnią organizmowi wszystko to, co jest dla niego niezbędne, również białko. Ponadto, może się okazać, że dieta wegańska będzie wręcz lepszym wyborem, nie tylko przez wzgląd na zdrowie organizmu, ale również na ekologię i ochronę środowiska. Istotą diety wegańskiej, jeśli chodzi o białko, są w tym przypadku rośliny strączkowe, ale również zboża czy orzechy. Właściwy dobór składników, planowanie posiłków, a także świadome dbanie o ilość białka w diecie, z całą pewnością sprawią, że dieta wegańska będzie zdrowa i pełna wartości odżywczych niezbędnych do funkcjonowania organizmu.