Aminokwasy białka są niezbędne w diecie każdego sportowca, ponieważ podczas treningu pracujące mięśnie są narażone na pojawianie się mikrouszkodzeń. Sposobem na ich uleczenie jest podaż białka. W produktach spożywczych dostępnych sklepach niezwykle trudno znaleźć takie białko, które zapewni właściwą ilość najlepszych aminokwasów. Podstawowym produktem, który je posiada, są białka jaj. Jednak zjedzenie ich w wystarczającej ilości niekiedy graniczy z cudem, a na dłuższą metę może okazać się monotonne. Alternatywą i świetnym uzupełnieniem białka w diecie są odżywki białkowe. Jaka funkcję pełnią u osób uprawiających sport i czy warto je stosować?

Białka pełnowartościowe bogate w aminokwasy

Produkty białkowe zalewają półki sklepowe, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie białka są sobie równie. Istotne znaczenie ma jakość białka – najlepszymi produktami z perspektywy sportowców są białka pełnowartościowe, czyli takie, które składają się z aminokwasów egzogennych, m.in. metioniny, izoleucyny, fenyloalaniny czy waliny. W jakim celu sportowcy powinni zwiększyć ilość białka w diecie? Celem jest wsparcie organizmu w budowie masy mięśniowej, jednak białko pomaga również w procesie rekonwalescencji, a także jest niezbędnym elementem diety redukcyjnej (utrata tkanki tłuszczowej). Sportowcy, którzy uprawiają sporty siłowe oraz wytrzymałościowe szczególnie powinni zapewnić organizmowi właściwy procent białka w diecie. Jednak nie zawsze jest to możliwe poprzez spożywanie zbilansowanych posiłków opierających się na mięsie, jajkach czy produktach mlecznych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie poprzez suplementację odżywek białkowych. Oczywiście ich ilość w diecie w dużej mierze zależy od ilości treningów w tygodniu i stopnia ich zaawansowania.

Odżywki białkowe – jak je stosować?

W pierwszej kolejności warto nadmienić, że istnieje kilka rodzajów odżywek białka serwatkowego. Należy do nich zaliczyć:

• odżywki w formie izolatu (WPI),

• odżywki w formie koncentratu (WPC),

• odżywki w formie hydrolizatu (WPH).

Oczywiście na rynku dostępne są inne odmiany, m.in. albumina jaja, micelarna kazeina czy też produkt odpowiedni dla vegan – białko sojowe.

Różnią się między innymi źródłem i sposobem pozyskania białka, zawartością białka (%), a także przyswajalnością, zawartością innych składników odżywczych oraz skutkami stosowania.

Odżywki białkowe są dobrym rozwiązaniem jako posiłek potreningowy – dzięki niemu można uzupełnić utracone podczas treningu wartości odżywcze, a także dostarczyć składniki niezbędne do regeneracji. Jednak świetnie się sprawdza również jako element zbilansowanej diety – dobre źródło białka w posiłkach. Oczywiście, jak ze wszystkim nie należy przesadzać – również odżywki mają wartość energetyczną, a zatem kalorie. Jednak świetnie sprawdzą się w formie shake’a uzupełnionego na przykład owocami albo też jako składnik fit deserów, owsianek, naleśników czy omletów. Niewątpliwą zaletą tego typu produktów jest ich różnorodność smakowa, dzięki czemu w zależności od indywidualnych upodobań można dobrać ulubiony smak, a przez to nawet dieta redukcyjna może okazać się smaczna i przyjemna.