Spis treści:
Siemię lniane, czyli nasiona lnu, to ważne źródło drogocennych składników odżywczych. Jest również surowcem, z którego pozyskuje się olej lniany – z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno w medycynie, jak i w przemyśle spożywczym. Jaki wpływ na zdrowie ma olej lniany i dlaczego warto włączyć jego stosowanie do codziennych rytuałów żywieniowych?
Oleje to produkty pochodzenia naturalnego pozyskiwane z roślin. W zależności od bazowego surowca wyróżnić można olej rzepakowy, sezamowy, słonecznikowy, z awokado, z pestek winogron, kokosowy, z orzechów włoskich czy lniany. W zależności od rodzaju wyszczególnione oleje cechują się odmiennymi właściwościami i wartościami odżywczymi. W niniejszym artykule omówimy ostatni z nich – olej lniany, który wykazuje pro zdrowotne właściwości i może wesprzeć organizm w poprawnym funkcjonowaniu, a także rekonwalescencji.
Olej lniany i jego wpływ na zdrowie
Siemię lniane poprzez całą gamę wartościowych składników okazuje się lekiem na wiele dolegliwości i przypadłości. Zatem nie może być też inaczej w przypadku wytwarzanego z nich oleju lnianego. Jest on pozyskiwany w drodze procesu zwanego tłoczeniem na zimno, którego efektem jest żółty płyn o cierpkim zapachu. Olej lniany jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe – omega 3, omega 6 i omega 9, oraz w nasycony kwas stearynowy, mirystynowy i palmitynowy. Ponadto, posiada również witaminę E. Jak ich zawartość przekłada się na właściwości oleju lnianego?
Dostarczanie oleju lnianego docenią szczególnie osoby, borykające się z:
- problemami skórnymi – łupieżem, wysuszaniem i łuszczeniem się skóry, a także łojotokiem,
- problemami z błonami śluzowymi,
- z nieprzyjemnymi objawami związanymi z cyklem menstruacyjnym i menopauzą.
Olej lniany wspiera leczenie bezpłodności u mężczyzn, a także może korzystnie wpływać na poprawę samopoczucia, szczególnie podczas leczenia depresji.
Z perspektywy osób uprawiających sport, olej lniany będzie ważny w kontekście spalania tkanki tłuszczowej. Może być też istotnym czynnikiem w procesie zwiększania masy tkanki mięśniowej.
Istotne właściwości zdrowotne
Lista właściwości oleju lnianego jest znacznie dłuższa. Jego suplementacja może pomóc w zachowaniu zdrowia układu krążenia, neurologicznego czy w przypadku kobiet – rozrodczego. Olej lniany wspiera koncentrację i pamięć. Pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka w łonie matki oraz jego układu nerwowego. Przyjmowanie oleju lnianego może też zminimalizować ryzyko rozwoju miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego, a także stwardnienia rozsianego i Alzheimera.
Właściwości oleju lnianego przebadała m.in. niemiecka biochemiczka, dr. Johanna Budwig. Jako jeden z członków zespołu badawczego pracującego nad tym, w jaki sposób walczyć z powstawaniem nowotworów, stwierdziła, że olej lniany wyrównuje niedobory kwasów Omega, a zatem przyczynia się do ochrony organizmu przed rozwojem komórek rakowych w organizmie. Olej lniany jest ważnym elementem diety dr Budwig, inaczej zwanej, dietą antyrakową.
Olej lniany – stosowanie
Ważną kwestią, jeśli nie najważniejszą, jest sposób suplementacji oleju lnianego, a także jego przechowywanie. Aby dostarczał jak najwięcej prozdrowotnych składników, musi być przyjmowany na zimno – nie można go poddawać obróbce termicznej. Ponadto, wybierając olej lniany, warto sięgać po buteleczkę o ciemnym kolorze i przechowywać ją szczelnie zamkniętą w lodówce, tak, aby nie była poddawana wpływowi powietrza ani wystawiana na światło słoneczne.
W posiłkach warto dodawać go do twarożku, pieczonych lub surowych warzyw, do sałatki czy jako dodatek do kanapek. Można go też z powodzeniem użyć jako składnik zielonych koktajli.
Olej lniany w swojej naturalnej formie powinien być przyjmowany w ilości 2-4 łyżek dziennie (dawka dla osoby dorosłej). Na rynku dostępny jest również w postaci kapsułek. Oczywiście w zależności od zaleceń lekarza, ilość łyżek czy kapsułek dziennie może być większa.
Olej lniany to jedna z najkorzystniejszych dla zdrowia odmian oleju i warto włączyć go do codziennej diety, chociażby profilaktycznie.