Smak potraw jest bardzo ważny, ale ich właściwości odżywcze, witaminy, minerały i kwasy, o których działaniu niekiedy nie mamy bladego pojęcia, są jeszcze ważniejsze z perspektywy prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także dobrego samopoczucia. Dodatkiem do potraw, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej, docenianym coraz bardziej również w Polsce, jest oliwa z oliwek. Ten wytłaczany z oliwek tłuszcz powinien być stałym elementem zdrowej diety. Dlaczego?

Oliwa z oliwek działanie

Smażąc, piekąc i doprawiając, bardzo często wykorzystujemy rodzime tłuszcze, m.in. olej rzepakowy, jednak na sklepowych półkach znaleźć można różne butelki ze złoto-żółtymi płynami, m.in. wspomnianą oliwę. Sięgając po oliwę z oliwek, warto zwracać uwagę na jej kolor i odmianę, ponieważ różne jej rodzaje charakteryzują się odmiennymi właściwościami, kwasowością, smakiem i aromatem, a przede wszystkim wpływem na zdrowie. Zdecydowanie najzdrowszą jej odmianą jest Extra Vergine – oliwa będąca efektem tłoczenia owoców drzewa oliwnego na zimno, bez oczyszczania i filtrowania. Dzięki ograniczonej ilości działań wykonywanych podczas jej produkcji zachowuje ona wszystkie składniki, dzięki którym jest określana mianem najzdrowszego z tłuszczy.

Wszelkiego rodzaju diety propagują bądź demonizują tłuszcze w diecie. Jednak tłuszcze odgrywają w niej ważną rolę. Jaką? Owszem, oliwa podobnie jak inne tłuszcze dostarczają bardzo dużej ilości kalorii, więc osoby na redukcji, mogą chcieć jej szczególnie unikać. Jednak tłuszcze są niezbędne do tego, aby niektóre witaminy (K, D, A i E) mogły się prawidłowo rozpuszczać. Co ciekawe, badania wykazały, że oliwa nie dość, że nie jest odpowiedzialna za przyrost tkanki tłuszczowej, to dodatkowo pomaga ją redukować. Oliwa z oliwek umożliwia rozpuszczanie się witamin, ale również je dostarcza – zawiera witaminę E, A, B i K. Jest również bogata w polifenole będące jednonasyconymi tłuszczami, a także zawiera w kwas Omega-9, fosfor i potas. Oliwa z oliwek wykazuje działanie spowalniające proces starzenia, neutralizuje wolne rodniki i działa przeciwzapalnie. Ponadto, jest pomocna w przypadku eliminowania różnych problemów zdrowotnych, m.in. zespołu jelita drażliwego.

Prozdrowotna oliwa z oliwek

To nie koniec zalet oliwy z oliwek – dzięki zawartości wspomnianych powyżej witamin, oliwa z oliwek wspiera układ odpornościowy, a także pomaga w odbudowie paznokci, włosów, a także w regeneracji skóry. Oliwa z oliwek jest pomocna zarówno w przyswajaniu przez organizm wapnia, ale też dostarcza go, co może pomóc w uniknięciu krzywienia się kości, powstawaniu osteoporozy czy skurczy mięśni. Składniki oliwy z oliwek są również wsparciem dla serca, ścięgien i kości. Oliwa posiada też kwas oleinowy, dzięki któremu umożliwia obniżenie złego cholesterolu w organizmie.

Jak wykorzystywać oliwę z oliwek w posiłkach?

W diecie śródziemnomorskiej królują proste potrawy oparte na świeżych składnikach. Potrawy są jak najmniej przetworzone, a przez to pyszne i bogate we właściwości odżywcze. Właśnie dlatego oliwę z oliwek, aby nie straciła swoich drogocennych właściwości, warto dodawać do posiłków w jej naturalnej formie – bez podgrzewania. Wtedy możemy być pewni, że dostarczamy sobie dawkę witamin, wapnia i kwasów. Działanie oliwy, a raczej diety śródziemnomorskiej, bogatej w oliwę z oliwek, nie jest żadnym sekretem. Osoby, które jedzą w taki sposób, wykazują dobre zdrowie, świetne samopoczucie i rzadziej cierpią na choroby układu krążenia.

Oliwa z oliwek jako kosmetyk

Oliwa działa od wewnątrz, ale też jest świetna do stosowania na zewnątrz i z powodzeniem może być wykorzystywana jako naturalny kosmetyk. Można ją stosować na skórę, na włosy – skutecznie nawilża, koi i pomaga w regeneracji spękanego naskórka. Oliwa stwarza skórze delikatną barierę przed wiatrem i chłodem, co pomaga w zachowaniu jej w dobrej kondycji.

Oliwa z oliwek to ważny z perspektywy zdrowia i urody składnik. Jego racjonalne stosowanie w diecie może pomóc na wiele dolegliwości, a także zwiększyć kondycję organizmu i dodać mu energii do działania.