Procesy starzenia się organizmu, zarówno pod względem wyglądu, jak również kondycji fizycznej czy zdrowia można przyspieszyć lub spowolnić. Oczywiście niezbędna jest do tego wiedza i determinacja, by wprowadzić w życie zdrowe i bardziej właściwe dla organizmu nawyki. Po jakie zatem produkty warto sięgać? Istnieje szereg owoców i warzyw, które zawierają składniki odżywcze, odpowiadające za ograniczenie negatywnego wpływu wolnych rodników. Wolne rodniki, inaczej oksydanty, odpowiedzialne są za proces starzenia, ale również mogą być przyczyną powstawania miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych. Aby zneutralizować ich niekorzystny wpływ, warto uzupełnić dietę antyoksydantami. Gdzie znajdziemy ich najwięcej?

Antyoksydanty i ich udział w procesach biochemicznych

Wolne rodniki tlenowe to pochodne wydzielające się w procesie dostarczania tlenu (niezbędny do życia pierwiastek) do komórek. Są one zatem nieodłącznym elementem procesów zachodzących w organizmie. Jednak przyczyniają się między innymi do wywoływania stresu oksydacyjnego, ponadto uszkadzają błony komórkowe, czego efektem może być pojawienie się poważniejszych chorób lub nowotworów. Jednak działanie oksydantów  może zostać ograniczone poprzez antyoksydanty, inaczej nazywane przeciwutleniaczami. Do antyoksydantów należą witaminy – A, E, C, karotenoidy, np. beta-karoten, oraz flawonidy, a także selen i cynk.

Owoce i warzywa jako naturalne źródło przeciwutleniaczy

Chociaż na rynku dostępne są sztuczne antyoksydanty, to najlepszym sposobem na uzupełnienie diety przeciwutleniaczami, są produkty pochodzenia naturalnego. Zdecydowanie najlepszym źródłem antyoksydantów są jeżyny, tuż za nimi plasują się orzechy włoskie, natomiast trzecie miejsce na podium zajmują truskawki. Przeciwutleniacze znaleźć można również w cynamonie, kurkumie, orzechach, w aronii, borówkach amerykańskich, ciemnej czekoladzie, żurawinie, w imbirze, owocach jagodowych oraz papryce.

Oczywiście każdy produkt zawiera odmienne ilości konkretnych antyoksydantów. Dla przykładu beta-karoten można znaleźć w owocach i warzywach koloru pomarańczowego – m.in. w marchwi, pomarańczy lub brzoskwiniach. Witamina E jest z kolei zawarta w olejach – słonecznikowym lub z zarodków pszenicy. Orzechy, owoce morza, grzyby i podroby są dobrymi źródłami selenu. Flawonoidy znaleźć można w owocach, warzywach, zielonej oraz czarnej herbacie, a także w kawie. Szczególnie ten antyoksydant jest w dużej ilości dostarczany w diecie śródziemnomorskiej.

Lista produktów bogatych w antyoksydanty jest bardzo długa, dlatego z łatwością można wybrać te, które nam najbardziej odpowiadają. Ponadto, owoce, warzywa przyprawy czy zioła zawierające przeciwutleniacze, są produktami łatwo dostępnymi w Polsce – oczywiście w zależności od pory roku. Latem warto wybierać owoce i warzywa sezonowe, a wtedy gdy jest ich mniej lub brak ich na sklepowych półkach, warto wykorzystywać mrożonki, które w procesie mrożenia wcale nie zostają ich pozbawione.

Bardzo często przyjmujemy antyoksydanty z pożywieniem, chociaż wcale o tym nie wiemy. Jednak nie będąc tego świadomym, można przyjmować zbyt małą lub też zbyt dużą ilość właściwych produktów, które je zawierają. Czy nadmiar przeciwutleniaczy w diecie może mieć negatywny skutek? Owszem, zamiast wesprzeć organizm w walce i neutralizacji stresu oksydacyjnego, zbyt duża ilość antyoksydantów może go wręcz nasilić.

Co ciekawe, osoby, które palą papierosy, powinny zwrócić uwagę na zwiększenie ilości antyoksydantów w diecie. Substancje smoliste, które znajdują się we wdychanym podczas palenia powietrzu, są źródłem ogromnych ilości wolnych rodników. A oksydanty, jak zostało to już wspomniane, mogą przyspieszyć proces starzenia, a także zwiększyć ryzyko pojawienia się nowotworów.

Systematyczne spożywanie owoców, warzyw oraz orzechów powinno zapewnić naturalną i właściwą ilość antyoksydantów w diecie. To w efekcie przełoży się na lepsze zdrowie i samopoczucie oraz większe siły witalne.