Czy kojarzysz nagły, pojawiający się znikąd, przeszywający ból w łydce? A może zdarza Ci się miewać dolegliwość, która przejawia się drżeniem powiek? Mamy nadzieję, że nie. Jednak to częste skutki niedoboru magnezu w diecie. Objawów, które mogą wiązać się z niewystarczającą ilością magnezu w organizmie, może być znacznie więcej. Dlaczego? Magnez bierze udział w większości procesów biochemicznych, które zachodzą w komórkach. Jeśli codzienna dieta jest uboga w ten składnik, odczujemy to w postaci problemów ze snem, spadkiem energii czy bólami głowy. W takiej sytuacji warto rozważyć codzienną suplementację magnezu.

Magnez – nieodłączny element zbilansowanej diety

Magnez jest ważny na każdym etapie rozwoju człowieka. Samo pozyskiwanie tego składnika z diety to nie wszystko, ponieważ przyswajalność magnezu z jedzenia oscyluje w granicach 50%. Jednak najbardziej podstawowym sposobem uzupełniania magnezu w diecie są właśnie produkty spożywcze, m.in. nasiona roślin strączkowych, sery podpuszczkowe, przetwory ze zbóż, ryby, kakao, orzechy, czy banany. Jony magnezu można dostarczyć też poprzez picie wody, szczególnie twardej. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie, to jego poziom nie jest stały i zwiększa się wraz ze wzrostem ciała, a także jest uzależniony od płci. Aby uzupełnić niedobór czy zapewnić organizmowi optymalną ilość tego pierwiastka, dobrym rozwiązaniem jest włączenie suplementów diety. Najlepiej w tej kwestii skontaktować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniej dawki. Dodatkowa suplementacja jest kluczowa szczególnie osób, które:

• uprawiają sport i są aktywne fizycznie,

Magnez wpływa na poprawną pracę mięśni, nie tylko zapewnia by miały odpowiednie napięcie, ale również wspiera ich regenerację po odbyciu aktywności fizycznej. Jego optymalna ilość w organizmie pozwala uniknąć nagłych skurczy mięśni powstałych w wyniku zaburzenia gospodarki elektrolitowej podczas treningu. Co więcej, dzięki magnezowi można też zapobiec pojawieniu się zakwasów – nieprzyjemnego bólu mięśniowego.

• mogą borykać się z osteoporozą (osoby starsze), a także dzieci w fazie wzrostu,

Dzieci i młodzież, u których kości dopiero się kształtują, a także osoby, które borykają się z osteoporozą, szczególnie potrzebują wapnia i aby poprawnie wchłaniał się do kości. Magnez jest czynnikiem, który wpływa na przyswajalność wapnia do komórek, a co za tym idzie, pomaga w odpowiedniej mineralizacji kości.

• spożywają dużo napojów typu kawa oraz alkohol,

Wspominane napoje to jedne z produktów, które mogą ograniczyć przenikanie magnezu do organizmu. Dzieje się tak w wyniku zwiększonej częstotliwości wydalania moczu, a co za tym idzie, pozbywania się cząstek magnezu wraz z nim. Jednak to nie jedyne produkty, które mogą skutecznie ograniczyć przyswajanie tego pierwiastka. Na przyswajalność magnezu mogą wpłynąć również: błonnik, zbyt duża ilość wapnia i fosforu, czy też w przypadku kobiet – antykoncepcja hormonalna. W celu wyrównania niedoborów spowodowanych przyjmowaniem powyższych produktów, warto rozważyć dodatkową suplementację.

• odżywiają się nieregularnie lub są na restrykcyjnych dietach.

W przypadku prawidłowo odżywiających się osób niedobór magnezu zdarza się niezwykle rzadko, jednak w dobie powszechnie stosowanych przez wiele osób diet, może dochodzić do braków witamin i minerałów, również magnezu, w wyniku ograniczenia wartościowych produktów. Niekorzystnie na przyswajanie magnezu wpływają diety o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu odzwierzęcego, a także sposób odżywiania oparty na fast foodach i daniach wysoko przetworzonych.

Sprawdź nasze produkty, które mogą Ci pomóc:

Magnez w diecie sportowców

Jak zostało wspomniane, magnez ma wpływ na regenerację mięśni, ale również ich pracę podczas aktywności treningowej. Jednak jego zawartość (lub brak) w diecie osób uprawiających sport może przełożyć się na kondycję ich organizmu i na możliwości treningowe. Konsekwencją niedoboru magnezu może być obniżenie wydolności fizycznej, osłabienie siły mięśni, a nawet pojawienie się zaburzeń koncentracji. Osoby trenujące, które nie dostarczą dodatkowej ilości magnezu w formie zbilansowanych suplementów, mogą miewać również problemy ze snem, obniżeniem samopoczucia oraz stresem. Osłabiony organizm, zarówno pod kątem psychologicznym, jak i fizycznym, nie będzie w stanie wykonać poprawnie pełnego treningu, co może uniemożliwić osiągniecie celów sportowych. Zbilansowane posiłki i właściwa, adekwatna to sytuacji ilość witamin i minerałów na co dzień, umożliwi zachowanie pełni sił, również w przypadku wytężonej aktywności fizycznej.