Selektywne modulatory receptora androgenowego to substancje chemiczne, które umożliwiają zwiększenie zdolności organizmu do aktywniejszej i wydajniejszej pracy. W działaniu porównywane do sterydów anabolicznych i uznawane jako doping (Światowa Agencja Antydopingowa wpisała je na listę produktów zakazanych), dają jednak mniejsze efekty uboczne. SARMy nie mogą figurować w powszechnej sprzedaży, ale nie są całkowicie zakazane i można je bez problemu nabyć w internecie. Jak je stosować, jakie dają efekty i czy pomogą w zbudowaniu pożądanej muskulatury?

Czym są SARMy?

Nazwa z całą pewnością nie brzmi obco dla wszystkich osób kiedykolwiek poszukujących możliwości zwiększenia efektywności swoich treningów, których efektem ma być wypracowanie dużej ilości suchej masy mięśniowej, a także zmniejszenie do minimum tłuszczu w organizmie.  Historia SARM sięga lat 80./90. XX wieku, jednak początkowo były wprowadzone w celu leczenia raka prostaty. Kolejne procesy badawcze w środowisku laboratoryjnym wykazało wpływ SARM na przyrost masy mięśniowej, a także dobrą biodostępność podczas doustnego stosowania. W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku SARMy były badane klinicznie pod względem ich wykorzystania w leczeniu problemów z odzywaniem, hiperkortyzolemią, AIDS czy nowotworami.

Jakie substancje zaliczane są do SARM?

Są to m.in. Ostaryna, MK-677, RAD-140 czy YK-11. Generalne rozróżnienie tych substancji nie zostało stworzone, jednak zawsze warto zapoznać się z informacjami od producenta, ponieważ określone SARMy mogą pomagać w przyroście siły, inne bardziej skupiają się na zwiększeniu masy mięśniowej, natomiast niektóre mogą wspierać rozbudowę mięśni jednocześnie wspomagając redukcję tkanki tłuszczowej. Do korzyści stosowania tych substancji można zaliczyć m.in.: łatwe dawkowanie poprzez przyjmowanie doustne. SARMy nie posiadają grupy metylowej przez co nie obciążają wątroby, a także można je legalnie zakupić i posiadać

Zobacz pełną ofertę produktów w kategorii SARM:

SARM

Ponadto, SARMy w przeciwieństwie do anabolików(sterydów anabolicznych) nie wywołują gromadzenia się wody, trądziku, problemów trawiennych, nadciśnienia czy łysienia, przez co można je stosować bez obawy o widoczne, a także nieprzyjemne skutki uboczne ich stosowania.

Jak stosować SARMy?

Ważnym wskaźnikiem będzie to, co jest zawarte na ulotce producenta konkretnej substancji. Indywidualne dostosowywanie dawki SARM i zwiększanie ich ilości podczas przyjmowania powinno odbywać się w kontrolowany sposób.

 

Jak właściwie SARMy wpływają na budowanie muskulatury?

Mięśnie szkieletowe poprzez regularne ćwiczenia siłowe są zdolne do zwiększania swojej objętości. Jest to nie tylko ważne z perspektywy ich faktycznej wielkości, ale również siły i wytrzymałości. Większa siła drzemiąca w mięśniach przekłada się na wyniki w uprawianej dyscyplinie sportowej. Efektywna praca nad ciałem składa się z kilku czynników – przede wszystkim jest to odpowiednio dobrana dieta, ilość i jakość odbywanych treningów, a także suplementacja. Dodatkowymi czynnikami, do których należą SARMy, są substancje wspomagające procesy w organizmie odpowiadające za siłę i rozrost masy mięśniowej, a przez to skutkujące większą wydajnością. Treningi w celu budowania muskulatury są zwykle ciężkie i wyczerpujące dla organizmu, natomiast SARMy mogą pomóc w szybszym zobaczeniu ich efektów, a przez to przełożą się na motywację by wypracowaną formę utrzymać, a także sukcesywnie zwiększać.

SARMy to substancje selektywne, przez co działając wprost na mięśnie szkieletowe, nie wpływają bezpośrednio na inne tkanki chroniąc organizm przed wachlarzem skutków ubocznych. Jednak w związku z tym, że zostały  określone przez Światową Agencję Antydopingową jako zakazane, warto mieć do na uwadze szczególnie wtedy, gdy planujemy startować w zawodach. Przyjmowanie SARM mogłoby wykluczyć zawodnika ze startu. Ponadto, warto mieć na względzie, że SARMy to substancje o stosunkowo młodej historii, których długofalowe efekty nie zostały jeszcze zbadane.