Redukcja tkanki tłuszczowej to długotrwały proces. Na szczęście zdecydowana większość osób, która liczy nadliczbowe kilogramy, może skutecznie zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej. Przydatna do tego będzie właściwa dieta na redukcję, ćwiczenia, a czasem także spalacze tłuszczu.

Za stopień przyrostu lub utraty tkanki tłuszczowej w organizmie odpowiadają procesy metaboliczne. W przypadku każdego człowieka wyglądają one nieco inaczej, a wpływ na nie mają także uwarunkowania genetyczne. W procesie redukcji tkanki tłuszczowej najważniejszą rolę odgrywają dwa czynniki – dieta na redukcję oraz ćwiczenia. Pomocne są także suplementy. Spalacze tłuszczu na redukcję można podzielić na naturalne odżywki i te, które przeznaczone są do zadań specjalnych. Pierwszy rodzaj zawiera substancje, które pobudzają procesy metaboliczne. Do najczęściej spotykanych składników należą intensywne ekstrakty z zielonej herbaty. Z kolei bardziej zaawansowane spalacze tłuszczu, termogeniki i fat-burnery, będą zawierały m.in. DMAA. Są to pobudzacze, których działanie bywa porównywane do działania takich środków, jak efedryna. Należy stosować je rozważnie i wtedy, gdy pozostałe środki zawiodą.

Redukcja tkanki tłuszczowej – wszystko, co trzeba wiedzieć

Na czym polega redukcja tkanki tłuszczowej? W bardzo dużym skrócie termin ten dotyczy procesu odchudzania. W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej nie chodzi jednak o to, aby maksymalnie schudnąć (wiązałoby się to także z pomniejszeniem masy mięśniowej), a o to, by pozbyć się właśnie tkanki tłuszczowej.

Właściwe posiłki na redukcję związane są z coraz popularniejszą dietą redo (na redukcję) lub keto (ketogeniczną). Dodatkowo stosuje się ćwiczenia na redukcję, które powinny być opracowane tak, aby pozwoliły zrzucić zbędny tłuszcz, ale pozostawić masę mięśniową.

Przykładowe diety redukcyjne – dieta keto

Istnieje wiele rodzajów posiłków na redukcję, które mogą przynieść pożądane efekty w postaci ograniczenia tkanki tłuszczowej. Do dwóch najpopularniejszych diet zaliczyć należy dietę na redukcję (redu) i dietę ketogeniczną (keto).

Pierwszy wariant to – inaczej mówiąc – dieta wysokotłuszczowa. Założenie jest proste: podstawowym paliwem energetycznym organizmu ma być tłuszcz, a nie węglowodany (glukoza). Badania potwierdzają, że osoby na diecie keto są w stanie w bardzo dużym stopniu zredukować tkankę tłuszczową. Dieta ta nie powinna być jednak stosowana przez zbyt długi czas z uwagi na występujące po okresie około dwóch miesięcy negatywne konsekwencje zdrowotne.

Przykładowe diety redukcyjne – dieta redu

Drugi wariant, czyli posiłki na redukcję (dieta na redukcję), zakłada swego rodzaju „żonglowanie kaloriami”. Na czym to polega?

Każdy człowiek ma indywidualne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Zależy ono od wielu czynników, w tym m.in. wieku, płci i masy ciała. Zakładając, że wynosi ono np. 3000 kcal / dzień, to w przypadku diety redu należy opracować taki plan posiłków na redukcję, które dostarczy o np. 300 kcal mniej.

W dużym skrócie – w tym wypadku chodzi o to, aby wprowadzić organizm w stan niewystarczającej podaży kalorycznej. Rezultat? W odpowiedzi na brak wystarczającej liczby kalorii organizm zacznie je pobierać z innych źródeł – przede wszystkim z zapasów tkanki tłuszczowej!

Zobacz spalacze tłuszczu od WXN Labs!

Ćwiczenia na redukcję –  jak trenować, by były efekty?

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem każdego, kto pragnie schudnąć. Ćwiczenia na redukcję dzielą się na kilka wariantów. Rekomendowane są treningi aerobowe, ponieważ pochłaniają wiele kalorii. Z drugiej strony osoby, które szukają sposobu na schudnięcie, często chcą zwiększyć masę mięśniową. Wówczas rozwiązaniem będą klasyczne treningi siłowe.

Spalacze tłuszczu na redukcję

Jeżeli wszystkie sposoby zawodzą, to przede wszystkim należy udać się do lekarza, który powinien przeprowadzić właściwe badania. W niektórych przypadkach dla takich osób mogą być polecane spalacze tłuszczu na redukcję. Do często spotykanych substancji w tego rodzaju suplementach należy kofeina, johimbina i synefryna. Najsilniejsze spalacze tłuszczu zawierają inne substancje – np. alfa-johimbinę i DMAA. Zawsze należy zachować ostrożność, sięgając po takie produkty. Trzeba też pamiętać o tym, że nie zastąpią one ćwiczeń czy diety.