Spis treści:

Cukier jest dla wielu ludzi niezbędnym składnikiem diety bez którego nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Cukier jest krystaliczną, bardzo słodką w smaku substancją otrzymywaną najczęściej z popularnych buraków cukrowych, bądź też z trzciny cukrowej. Dodawany jest do wszelkiego rodzaju napojów słodzonych. Ze względu na jego bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo tej substancji może kryć się rozpuszczonej w butelkach napojów słodzonych.

Cukier klasyczny

Mowa tutaj o sacharozie. Pod względem chemicznym jest to węglowodan należący do dwucukrów zbudowany z glukozy i fruktozy. Sama wartość odżywcza dla ciała człowieka jest marginalna, niedostrzegalna.. Bowiem w 100g cukru znajduje się minimum 390kcal. Nie znajdują się w nim żadne wartościowe składniki spożywcze, minimalne ilości mikroelementów sprawiając, że nie wnosi praktycznie nic oprócz smaku do odżywiania człowieka. Cukier taki, a głównie fruktoza do której trawienia organizm człowieka nie jest dobrze przystosowany będzie powodował szereg negatywnych skutków niosących za sobą wiele chorób. Do najbardziej popularnych można zaliczyć:

– Zwiększenie poziomu kwasu moczowego – prowadzić może do powstania dny moczanowej, ryzyka chorób serca.

– Powoduje kłopoty z metabolizmem wywołując obecnie bardzo popularną diagnozę wśród lekarzy – zespół metaboliczny. To szereg objawów pokrywających się na siebie jak otyłość, podwyższenie poziomu złego (LDL) cholesterolu i obniżenie stężenia dobrego (HDL) cholesterolu, wzrost TG(triacylogliceroli). Te wszystkie elementy mogą przyczynić się do odkładania i tworzenia blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które mogą powodować zatory a nawet zawał serca.

-Znaczne zwiększenie wagi ciała – cukier niejako jest w stanie oszukać organizm poprzez wpływ na jego hormony. Po zjedzeniu dań obfitych w cukier hormon sytości nie jest wydzielany w sposób prawidłowy co powoduje szybkie i kolejne sięganie po pożywienie wywołując przyrost kcal i cyfry na wadze powodując także w dłuższej konsekwencji insulinooporność

-Uszkadza wątrobę – fruktoza metabolizowana jest właśnie w tym narządzie, więc dostarczenie dużych ilości cukru spowoduje jego dodatkowe obciążenie

Zamienniki

Jednak wszystko jest dla ludzi i nie zawsze wszyscy ograniczają się do jednego produktu. Na rynku istnieją zamienniki dzięki którym smak potraw dalej może być słodki, i już nie tak przykry w efektach. Istnieje wiele produktów posiadających znacznie mniejszy indeks glikemiczny i niższą kaloryczność będących lepszym wyjściem od klasycznego cukru. Zapewnią one często równie wysoki, a nawet większy poziom słodkości. Do nich należą:

  1. Ksylitol – otrzymywany z kory brzozy będący alkoholem cukrowym. W wyniku tego szlak jego metabolizmu jest inny niż klasycznego cukru – jest bardzo pożądanym i odpowiednim produktem dla cukrzyków. Ma aż 40% mniej kalorii niż zwykły cukier.
  2. Stewia – słodsza od białego cukru! Może nawet wywoływać prozdrowotne właściwości takie jak działania przeciwzapalne czy immunosupresyjne. Jest to bylina należącą do rodziny astrowatych. Ta roślina wytwarza słodkie glikozydy stewiolowe – popularna ,,stewie”. Bardzo niskokaloryczne i zdrowe rozwiązanie!
  3. Erytrol – odrobinę mniej słodki od zwykłego cukru ale praktycznie bezkaloryczny! 1 gram erytrolu liczy ok 0,3kcal, więc jest ok 10 razy mniej kaloryczny niż zwykły cukier. W organizmie człowieka nie znajdują się enzymy odpowiedzialne za trawienie tego zamiennika więc będzie w znacznej większości wydalany wraz z moczem. Bardzo pomocny w dietach i odchudzaniu
  4. Syrop z agawy – pochodzący głównie z Meksyku z rośliny kaktusowatej. Zdrowszy od cukru, lecz zawiera więcej fruktozy i kalorii niż poprzednicy. Charakteryzuje się naturalnym smakiem i gdy tylko będzie stosowany w racjonalnych ilościach to wszystko będzie w porządku.
  5. Słodziki z aspartamem – budzą dużo kontrowersji ze względu na chemiczne pochodzenie jego głównego produktu oznaczonego symbolem E951. Jednak wbrew powszechnie panującej opinii nie jest on szkodliwy dla zdrowia o ile nie je się go chochlami. Okazjonalne stosowanie aspartamu w małych ilościach jako dodatek do pożywienia czy napojów w zamienniku za zwykły cukier nie wpłynie negatywnie w żadnym stopniu na zdrowie człowieka.