Powodów ograniczenia cukru w diecie może być wiele – walka z otyłością, zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia, eliminacja problemów skórnych czy ograniczenie kalorii w diecie. To niektóre z nich. Na rynku dostępnych jest wiele zamienników cukru – zarówno syntetycznych substancji słodzących, jak i pochodzenia roślinnego. Do drugiej grupy należy m.in. stewia. Ten produkt pochodzenia naturalnego cechuje się niebywale słodkim smakiem i praktycznie brakiem kalorii. To pozwala na skuteczne stosowanie jej na co dzień jako zdrowy zamiennik cukru.

Słodki smak bez kalorii

Cukier podkreśla smak potraw i jest często synonimem przyjemności. Kawałek ciasta, kostka czekolady czy lody to przysmaki bogate w cukier, które nie bez przyczyny są konsumowane nie z konieczności utrzymania funkcji życiowych, ale po to, by nacieszyć zmysły. Jednak kult pięknego ciała, ale przede wszystkim utrzymanie dobrego zdrowia wymagają od nas eliminacji lub znacznego ograniczenia tego pozbawionego wartości odżywczych produktu. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w stewię i przygotować swoje ulubione przekąski, desery i potrawy z jej dodatkiem.

Stewia to roślina, która rośnie na terenach Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Roślin należących do jej gatunku jest około 240, a nazwa wywodzi się od medyka i botanika Pedro Jaime Esteve. Kluczową zaletą tej rośliny jest fakt, że posiada ona bardzo słodki, znacznie słodszy od cukru, smak, a przy tym nie zawiera praktycznie w ogóle kalorii. Skąd bierze się jej słodycz? Z glikozydów wyizolowanych z liści stewii. Interesujące jest to, że nieprzetworzona postać tej rośliny ma raczej gorzkawy smak.

Zamieniając 100 gram cukru na zdrowszy zamiennik możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet do 386,7 kcal! Czy zatem stewia nie posiada w ogóle kalorii?

Nie, stewia posiada kalorie, ale przez to, że jest niemal 300 razy słodsza od cukru, potrzeba jej naprawdę niewiele, aby poczuć jej słodki smak. Ponadto, stewia posiada indeks glikemiczny na poziomie niemalże zerowym, a wspomniane powyżej glikozydy stewiolowe są rozkładane w jelicie grubym, przez co glukoza, która jest z nich uwalniana, nie przenika do organizmu.

Zalety spożywania stewii

Główną zaletą jest to, że spożywając ją, wybieramy zdrowszą, pozbawioną kalorii opcję, eliminując tym samym cukier w diecie. Co za tym idzie, chronimy organizm przed chorobami cywilizacyjnymi, m.in. otyłością. Warto nadmienić jednak, że tak się dzieje, gdy sami przygotowujemy posiłki i wiemy dokładnie, z czego się składają. Spożywając pokaźne ilości przetworzonej żywności czy gotowych dań, z całą pewnością nadal dostarczamy cukier w diecie.

Praktycznie całkowity brak kalorii sprawia, że stewia umożliwia utrzymanie właściwego bilansu kalorycznego posiłków spożywanych w ciągu dnia. Mniej kalorii pochodzących ze słodkich przekąsek to więcej wartościowych produktów pełnych wartości odżywczych.

Kolejną zaletą stewii są składniki mineralne. Dzięki temu, że stawia to produkt pochodzenia naturalnego, dostarcza m.in. wapń, potas, selen, miedź, witaminę B czy kwas foliowy.

Nie ma też destrukcyjnego wpływu na uzębienie – a wręcz wykazuje cechy antybakteryjne, przeciwpróchnicze i grzybobójcze. Pozwala to na utrzymanie zębów w dobrej kondycji zdrowotnej.

Dawkowanie stewii

Stewia w Polsce jest składnikiem dopuszczonym do spożycia od 2011 roku. Dawka, którą można stosować w diecie, to 4 mg w przeliczeniu na jeden kilogram wagi ciała. Może mieć postać sypkiego proszku, tabletek czy płynu, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, zatem z łatwością można ją wykorzystywać zarówno do dosładzania napojów, jak i jedzenia. Posiada stosunkowo niski indeks glikemiczny, przez co jest świetna dla osób borykających się z cukrzycą czy insulinoodpornością. Czy wykazuje skutki uboczne? Na ogół nie, chociaż nie bez przyczyny wskazuje się dopuszczalną ilość spożycia tego produktu dziennie. Stewia w zbyt wysokich dawkach może utrudniać wchłanianie się do organizmu żelaza i wapnia, dlatego warto kontrolować jej ilość przyjmowaną w ciągu dnia.