Awitaminoza, czyli całkowity lub częściowy niedobór jednej witaminy w organizmie, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na pracę mózgu, lub organizmu w ujęciu całościowym. Oczywiście, wszystko jest zależne od tego, o którą witaminę chodzi. Skrajny niedobór witaminy B1 był powodem wystąpienia choroby Beri-beri, co zresztą zostało odkryte przez naukowców pochodzenia azjatyckiego tuż po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy to społeczeństwo Japońskie zaczęło mierzyć się z jej skutkami. Naukowcy wytworzyli lek, czyli syntetyczną odmianę witaminy B1, która przekraczając barierę między krwią a mózgiem, była w stanie wyrównać niedobory, a co za tym idzie, wyeliminować chorobę. Mowa tutaj o Sulbutiaminie.

Czym jest sulbutiamina?

Sulbutiamina to inaczej pochodna tiaminy, substancja pochodzenia syntetycznego, która składa się z dwóch molekuł oraz ma wysoka przyswajalność. W przeciwieństwie do witaminy B1 naturalnego pochodzenia, działa w bardziej pożądany sposób, ponieważ poprzez rozpuszczanie się w tłuszczach szybko przekracza barierę krew-mózg docierając do znajdujących się w mózgu komórek.

Działanie sulbutiaminy

Dlaczego syntetyczna sulbutiamina działa, a tiamina będąca substancją naturalną, nie? Odpowiedź jest prosta. Podstawowa odmiana witaminy B1 rozpuszcza się w wodzie, przez co jej transport w organizmie nie jest tak efektywny. Sulbutiamina poprzez lipofilność, czyli rozpuszczanie się w tłuszczach dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem, może przeniknąć do mózgu, jednocześnie regulując poziom tiaminy oraz fosforanu tiaminy. Jak zatem działa sulbutiamina?

Posiada właściwości nootropowe

Sulbutiamina wpływa na funkcje poznawcze i wspiera procesy psychiczne. Może być traktowana jako paliwo dla mózgu, ponieważ pomaga w koncentracji, a także w zapamiętywaniu, co może się przełożyć na zdolności do przyswajania wiedzy. Działanie sulbutiaminy może wpływać na poprawę nastroju, eliminację stanów lękowych czy depresyjnych. Jedną z właściwości przypisywanych sulbutiaminie jest wpływ na ograniczenie nieśmiałości. Dzięki temu może pomóc przełamać bariery wstydu i stresu w przypadku wystąpień publicznych a także pomóc podczas wielu wydarzeń towarzyskich.

Pomaga zwalczyć zmęczenie i wspiera sferę fizyczną organizmu

Niedobór tiaminy może objawiać się w m.in. w postaci zmęczenia, dlatego zastosowanie suplementacji sulbutiaminy może pomóc wyeliminować ten problem. Ponadto, opisywana substancja może być doceniona przez osoby uprawiające sport. Dlaczego? Aktywność fizyczna wymaga od organizmu energii, siły do działania oraz wytrzymałości, szczególnie w momencie wykonywania ciężkich, siłowych treningów. Często, poprzez niedobory witaminowe czy codzienne sytuacje życiowe, organizm może być osłabiony. Sulbutiamina sprawdzi się w takiej sytuacji, ponieważ zwiększa energię organizmu, przyspiesza regenerację potreningową oraz pomaga w zwiększeniu wytrzymałości.

Sprawdź ofertę na produkt:

#RAW Sulbutiamine 120 kaps

Wspiera redukcje masy ciała

Pochodną tiaminy docenią również osoby będące na diecie redukcyjnej. Sulbutiamina może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ wspiera procesy metaboliczne organizmu –  przyspiesza metabolizm węglowodanów.

Kto może stosować sulbutiaminę i jakie są przeciwwskazania?

W zasadzie sulbutiamina to suplement, który nie wykazuje szczególnych przeciwwskazań do stosowania, natomiast z powodzeniem pomoże wielu grupom odbiorców. Sprawdzi się świetnie w przypadku osób nieśmiałych, unikających kontaktu z innymi ludźmi, wycofanym, które chcą ten stan zmienić. Substancja zostanie doceniona również przez studentów czy osoby pracujące na co dzień umysłowo, bowiem sulbutiamina pomaga w zwiększeniu koncentracji, wspiera pamięć i pomaga odnaleźć się w sytuacjach stresowych. Docenią ją również osoby trenujące czy odchudzające się.

Sulbutiamina nie jest wskazana dla osób borykających się z chorobą dwubiegunową, ponieważ może mięć negatywny wpływ na samopoczucie. Ponadto, substancja poprzez zwiększenie energii organizmu może też zaburzać sen w przypadku stosowania jej o nieodpowiedniej porze dnia.