
Suplementacja naturalna – witaminy zawarte w owocach
Lekarze, dietetycy, specjaliści od zdrowego odżywiania czy trenerzy nagminnie zalecają i stawiają na naturalną suplementację. Właśnie dla tego zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami, by codzienne dieta była zbilansowana i dostarczała dużo warzyw i owoców. Już biorąc pod uwagę samą Piramidę Żywienia publikowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, podstawą diety są właśnie warzywa i owoce. Dlaczego są takie ważne? Bo dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, których organizm nie jest w stanie wytworzyć sobie sam. Odgrywają one ważną rolę w procesach biochemicznych, a ich deficyt może mieć wpływ na pojawianie się dolegliwości zdrowotnych, pogorszenia samopoczucia czy rozmaitych chorób. Jakie witaminy znajdują się w poszczególnych owocach i po które warto sięgać?
Suplementacja naturalna
Przez słowo „naturalna” rozumie się przyjmowanie różnych składników odżywczych, minerałów czy witamin wraz ze spożywanym jedzeniem, czy napojami. Zatem co kryje się w owocach ze sklepowej półki czy lokalnego bazaru? Warto nadmienić, że choć owoce należą do grupy podstawowych produktów, to wiele osób ogranicza je w diecie, sugerując się zawartością cukru. Owszem, owoce w zależności od rodzaju i stopnia dojrzałości mogą wykazywać wyższą lub niższą zawartość cukru. Jednak odpowiednia ilość owoców w diecie, przy zachowaniu właściwej kaloryczności posiłków, nie powinna przeszkodzić osiągnięciu celów sylwetkowych. Zwróć uwagę, by ograniczać ilość spożywanych bananów, suszonych daktyli, rodzynek czy fig. Pozostałe owoce z całą pewnością dostarczą masy witamin, a zdecydowanie niewiele kalorii.
Witaminy w owocach
Istotną zasadą, o której wiele się mówi, jest spożywanie owoców, które są charakterystyczne dla danej pory roku w konkretnej strefie klimatycznej. W związku z tym szczególnie latem czy jesienią warto zwrócić uwagę na truskawki, jabłka, gruszki, maliny, jeżyny czy śliwki. Które z nich mają najwięcej witamin?
- Truskawki – to bogaty w witaminę C owoc o soczystym, słodkim smaku i czerwonym kolorze. Truskawki zawierają niemal 58 mg witaminy C w 100 gramach. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to najbardziej bogaty w tę witaminę owoc, ponieważ istnieją egzotyczne rośliny, dzięki którym zawartość witaminy C jest znacznie wyższa. Jednak ich dostępność w Polsce jest bardzo trudna. Przystępnym i dostępnym owocem, który ma więcej witaminy C od truskawek, jest kiwi, a zawiera jej około 144 mg na 100 gram. Co ciekawe, to zwykle cytrynie przypisuje się wysoką zawartość witaminy C, jednak ma jej w 100 gramach jedynie 24 mg. Oprócz witaminy C truskawki dostarczają również potas, wapń, fosfor, sód, magnez, a także witaminy z grupy B, oraz A, C i E.
- Jabłka – to kolejna bomba witaminowa. Znaleźć w nich można nie tylko witaminy A, E, C, ale również retinol, β-Karoten, a także bardzo dużo błonnika roślinnego. Jabłka mają wiele odmian, przez co też trudno uściślić, jaka jest ilość poszczególnych witamin w 100 gramach. Warto jednak zaznaczyć, że wszelkie składniki odżywcze i zawarte w jabłkach przeciwutleniacze pozytywnie wpływają na zdrowie, pomagają w walce z cukrzycą i otyłością, wspierają procesy w organizmie, chroniąc przed występowaniem nowotworów i innych chorób. A ponadto, są niesamowicie smaczne, łatwo dostępne o każdej porze roku i można z nich przyrządzić bardzo dużo słodkich potraw i dodatków do słonych dań.
- Jeżyny – to kolejny owoc z kategorii superfoods. Przeciwutleniacze zawarte w jeżynach są tak silne, że niwelują wolne rodniki. To sprawia, że są ważnym ogniwem w diecie antynowotworowej, bo ograniczają powstawanie komórek rakowych. Jedząc jeżyny, dostarczysz do organizmu m.in. witaminę C, kwas foliowy, tiaminę, witaminę A i E, a także potas, wapń, żelazo czy fosfor.
Wyszczególnienie lokalnych owoców, które naturalnie występują na naszych terenach, nie dyskryminuje innych, bardziej egzotycznych owoców. Sięgaj po te, które lubisz! Każdy owoc posiada witaminy i minerały, które są ważne z perspektywy poprawnego funkcjonowania organizmu. Najważniejsze to nie ograniczać tej podstawowej grupy produktów w diecie, ponieważ naturalna suplementacja może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie, a także wygląd.
Sprawdź też
Czym są SARM-y?
- Opublikowano: 01 gru, 2021
Co spożywać przed treningiem siłowym?
- Opublikowano: 20 paź, 2021
Kofeinowy zastrzyk energii – czy warto?
- Opublikowano: 19 sie, 2021
Czy warto stosować suplementy „na masę”?
- Opublikowano: 10 sie, 2021