Witaminy odgrywają ogromnie ważną rolę w naszym życiu – wpływają na niemal wszystkie części organizmu, regulując jego poprawne funkcjonowanie. Im witamin jest mniej, tym pogarsza się samopoczucie, zmniejsza ilość energii, a także, wskutek awitaminozy, może dojść do poważnych chorób i schorzeń. Każda witamina odpowiada za inne procesy – dla przykładu niedobór witaminy E może wpłynąć na osłabienie mięśni, natomiast niewystarczająca ilość witaminy A może przyczynić się do ogólnego osłabienia organizmu, a także obniżenia odporności. Nie będą to z całą pewnością pożądane skutki, szczególnie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Jakie właściwości wykazuje witamina B6 i jakie korzyści płyną z jej suplementacji?

Witamina B6-charakterystyka

Pirydoksyna, czyli witamina B6 uczestniczy ogromnej ilości rozmaitych reakcji chemicznych, zachodzących w organizmie, m.in. procesie metabolizmu energetycznego. Jednak jest niezbędna również w procesie przemiany aminokwasów oraz związków azotowych, węglowodanów i tłuszczów, a także syntezy glikogenu, adrenaliny i serotoniny. Ponadto, jest ważnym elementem biorącym udział w produkcji hemoglobiny.

Jednak na tym działanie tej witaminy się nie kończy. Jakie są korzyści z przyjmowania witaminy B6?

Ochrona organizmu przed niedoborem pirydoksyny

Choć niedobór witaminy B6 ma niskie prawdopodobieństwo wystąpienia (jest to witamina zawarta w wielu produktach spożywczych użytku codziennego), to brak wystarczającej jej ilości w diecie może doprowadzić do osłabienia układu immunologicznego. Efektem osłabienia może być zwiększenie podatności organizmu na infekcje. Jednak brak wystarczającej ilości witaminy B6 może przejawiać się również w postaci występowania bezsenności, zmęczenia, a nawet stanów depresyjnych. Mogą się też pojawić skurcze mięśni, wypadanie włosów oraz podwyższona pobudliwość nerwowa. Szczególnie niekorzystny wpływ awitaminozy B6 może wystąpić u dzieci i zaburzyć poprawny rozwój organizmu – zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Osoby, które stosują diety wysokobiałkowe lub wysokotłuszczowe mogą być bardziej narażone na wystąpienie niedoboru witaminy B6. Większa podaż tej witaminy jest też ważna w przypadku kobiet będących w ciąży.

Aby nie dopuścić do niedoboru, należy zadbać o to, by w diecie  pojawiały się takie produkty jak: kiełki pszenicy i produkty zbożowe, banany, drób, czosnek, chilli, curry, biała fasola, brokuły, jaja, ziemniaki czy soja.

Sprawdź produkty zawierające witaminę B6 w sklepie WXN Labs:

Witamina B6 a zwiększenie przyswajalności magnezu

Nieodpowiednia dieta, a zatem niedobór witamin i minerałów może osłabić przyswajalność magnezu. Witamina B6 wspiera wchłanianie magnezu do organizmu (może zwiększyć ten proces o 20-40%), dlatego jest częstym składnikiem suplementów zawierających magnez.

Jaki jest wpływ nadmiaru witaminy B6 w diecie?

Do nielicznych, lecz poważnych skutków zwiększonej ilości witaminy B6 w diecie zaliczyć należy:

Witamina B6 przenika do organizmu poprzez przewód pokarmowy, a za jej magazynowanie odpowiedzialna jest wątroba, mięśnie, nerki oraz mózg. W jakich dawkach powinna być dostarczana do organizmu? W zależności od wieku i płci dawka tej witaminy będzie się różnić. Dla przykładu kobiety i mężczyźni w wieku od 19 do 50 lat powinny/i dziennie dostarczać 1,3 mg witaminy B6, natomiast dawka dla kobiet karmiących piersią wynosi 2 mg. Witamina B6 jest bardzo ważnym składnikiem diety, dlatego jej suplementacja może być korzystna, szczególnie w przypadku restrykcyjnych diet, w których następuje eliminacja niektórych produktów spożywczych.