Czynników, które wpływają na stan sylwetki, jest wiele, począwszy od diety, poprzez spontaniczną aktywność, aż po trening i suplementy diety oraz odżywki wspomagające. Czasami chwila nieuwagi może spowodować, że kilogramy jeden po drugim będą przybywać i to niekoniecznie z powodu rozrostu tkanki mięśniowej. Utratę wagi warto zacząć od odpowiedniej diety, można też wesprzeć organizm spalaczami tłuszczu, jednak dobrym rozwiązaniem jest również zaplanowanie treningów, które w efektywny sposób wspomogą redukcję. Który będzie bardziej skuteczny i rozprawi się z niechcianym tłuszczem – trening siłowy czy aerobowy?

Różnice w poszczególnych rodzajach aktywności fizycznej wynikają przede wszystkim z poziomu tętna, jakie się utrzymuje podczas ich wykonywania. Spalanie tłuszczu natomiast wynika z ilości dostarczanego do mięśni tlenu podczas aktywności. Im jest go więcej, tym szybciej dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Aktywnością, którą wiele osób uważa za najskuteczniejszą w walce z niechcianym tłuszczem to:

Trening aerobowy

Tego typu trening można utożsamić z takimi aktywnościami jak bieganie, orbitrek, rower czy pływanie, ale również chodzenie, jazda na rolkach czy bieganie na nartach. Aktywności potocznie nazywane aerobami sprawiają, że do mięśni trafia najwięcej tlenu, co jak już zostało wspomniane, jest ważnym elementem w procesie eliminacji tłuszczu. Jednocześnie ważnym czynnikiem jest też podniesienie tętna podczas wykonywania tego typu treningu, co przekłada się na efektywniejsze przemiany metaboliczne. Treningiem aerobowym można nazwać każdą aktywność, podczas której tętno osiąga poziom w granicach 120–140. Innym rodzajem aktywności, praktycznie tożsamą z aerobami jest trening cardio. Opiera się on na takich samych dyscyplinach i zasadach, jednak jego intensywność jest większa. W przypadku cardio wartość tętna powinna oscylować w granicach 130-160.

Zatem jeśli chcesz efektywnie spalać tłuszcz, nie wahaj się wyrabiać minimalnej, dziennej liczby kroków oscylującej w okolicy 8 tysięcy, ale również rób dodatkowe spacery, wsiadaj na rower, przemierzając najbliższą okolicę czy idź pobiegać. Z całą pewnością będzie to pomocne w procesie pozbywania się tkanki tłuszczowej.

Jednak aeroby i cardio to nie wszystko, ponieważ spalają one tłuszcz w momencie aktywności, a nie po jej zakończeniu. Aby wesprzeć organizm w długotrwałym spalaniu i dostarczyć mu bodźce do aktywnej pracy nawet podczas regeneracji, niezbędny jest:

Trening siłowy

Trening siłowy inaczej zwany oporowym polega na wykonywaniu ćwiczeń, które przyczyniają się do aktywizacji mięśni i ich rozbudowy. I choć nie każdy chce, aby mięśnie były uwydatnione i duże (szczególnie kobiety), to im większa masa mięśniowa, tym więcej spalamy tłuszczu w fazie spoczynkowej. W jaki sposób tak się dzieje? Tłuszcz w organizmie w czasie regeneracji czy braku aktywności nie aktywizuje organizmu do zwiększenia spalania, natomiast mięśnie już tak. Oszacowano, że kilogram mięśni może w ciągu roku wyeliminować do 1,5 kg tkanki tłuszczowej bez żadnej dodatkowej ingerencji, zatem warto pracować nad mięśniami, chociażby po to, by ciało było jędrne, miało odpowiednie proporcje, a także samo przyspieszało proces eliminacji tkanki tłuszczowej. Ponadto, mięśni nie da się rozbudować w przesadny sposób bez wsparcia w postaci męskich hormonów, zatem jeśli zależy nam na smukłej sylwetce, trening siłowy będzie kluczowy i świetnie spali tłuszcz nie tylko poprzez spalenie kalorii podczas treningu, ale również w jego efekcie proces ten będzie trwał tak długo, jak zwiększać się będzie tkanka mięśniowa.

Jeśli Twoje cele sylwetkowe są zgoła odmienne, a budowa obfitych mięśni to Twoje główne zadanie, warto sięgnąć po preparaty, które skutecznie wesprą proces budowy masy mięśniowej, na przykład kreatynę. Wysokiej jakości produkty znajdziesz w sklepie WXN.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieją też inne, równie efektywne treningi, które zapewnią jeszcze lepsze efekty w krótszym czasie. O jakich treningach mowa?

Interwały i tabata – krótki trening, lepsze efekty

Te rodzaje aktywności wywołują przemiany beztlenowe, które zapewnią duży sukces nawet przy kilkuminutowym treningu. Polegają na maksymalnej intensywności (sprintach) w krótkich odcinkach czasu naprzemiennie z przerwami na odpoczynek lub też drastycznym uspokojeniem poziomu wykonywania ćwiczeń. W przypadku tabat są to ćwiczenia wykonywane w określonym odcinku czasu (4 minuty) – są to na przykład 4 serie po składające się z dwóch ćwiczeń wykonywanych naprzemiennie z przerwami. Tego typu trening metaboliczny znacznie przyspieszy spalanie tłuszczu nawet na wiele godzin od momentu wykonania treningu. Podobne efekty może zapewnić trening interwałowy, który może odbywać się nawet w formie biegania. Polega to na tym, że osoba trenująca biegnie z maksymalną prędkością (sprint), a następnie diametralnie spowalnia tempo, truchtając. Naprzemienne wykonywanie takich aktywności składa się na trening interwałowy, który efektywnie spala tłuszcz i poprawia kondycję fizyczną organizmu.

Wszystkie powyżej wyszczególnione aktywności przyczynią się do eliminacji tkanki tłuszczowej i choć wykazują widoczne różnice między sobą, to najlepszy efekt dają, gdy są stosowane wspólnie, oczywiście przy założeniu rozsądnych przerw między treningami, tak by dać organizmowi czas na regenerację. Stosowanie treningów oporowych wspartych aktywnościami aerobowymi i cardio oraz interwałami, z całą pewnością da długotrwały i satysfakcjonujący efekt.

W momencie spadku motywacji czy pojawienia się kryzysu warto sięgnąć po pomoc w postaci przedtreningówki, która pomoże zebrać siły niezbędne do zachowania systematyczności i realizacji założonego planu treningowego.