Pandemia Covid-19 świetnie pokazała, że w sytuacji kryzysowej i całkowitego odcięcia od rutynowych aktywności, jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim w zaciszu własnego domu. Własne cztery ściany stały się miejscem pracy, restauracją, miejscem spotkań ze znajomymi, muzeami, kinami, a także… siłownią. Szybko zachodzące na świecie zmiany wymusiły przyspieszoną adaptację do nowych warunków, co przyczyniło się do przeorganizowania całej dotychczasowej codzienności. Ważnym zagadnieniem w kontekście zamknięcia siłowni było to, czy możliwe jest wykonanie efektywnego treningu siłowego w warunkach domowych? Z pomocą kilku narzędzi, opracowanego planu, kawałka przestrzeni oraz właściwej diety i suplementacji z całą pewnością jest to możliwe. Bo nieważne gdzie, ważne jak.

Na czym polega budowa mięśni?

Organizm człowieka w 35-40% składa się z mięśni (około 35% u kobiet, 40% u mężczyzn). Mięśnie to narządy składające się z włókien (miofibryli), a te w wyniku treningu ulegają katabolizmowi. Rozróżnia się je na dwa typy – włókna szybkokurczliwe oraz wolnokurczliwe, a ich rozróżnienie jest niezbędne w celu przeprowadzenia ich właściwej stymulacji. Z perspektywy budowy mięśni to właśnie włókna szybkokurczliwe i ich większa ilość w organizmie dają lepsze predyspozycje do pracy nad budową mięśni. Włókna wolnokurczliwe są sprzymierzeńcami treningów wydolnościowych. Hipertrofia mięśniowa, czyli rozrost tkanki mięśniowej jest możliwy w wyniku:

W kulturystyce suplementem pomagającym w procesie budowy masy mięśniowej jest kreatyna. Kwas ten jest wytwarzany naturalnie w wątrobie człowieka i pełni ważną funkcję wspierającą hipertrofię mięśniową. Aż 98% zawartości kreatyny w organizmie znajduje się w mięśniach i jest ona wykorzystywana do syntezy białek w wyniku uwalniania energii. Dodatkowa suplementacja kreatyny to właściwy sposób na przyspieszenie gojenia się mięśni, dzięki czemu mają one przestrzeń do regeneracji i wzrostu.

Sprawdź ofertę kreatyny w sklepie WXN Labs: https://wxnlabs.com/k/kreatyna/

Maszyny czy wolne ciężary?

W tym momencie należy przejść do głównego zagadnienia poruszanego w niniejszym artykule, mianowicie treningu w warunkach domowych. To, czego brak jest w wielu domowych siłowniach to maszyny do ćwiczeń znanych nam z obiektów sportowych. Jednak jak się okazuje, aby wykonać efektywny trening siłowy warunkujący rozrost mięśni wystarczą wolne ciężary – hantle, sztangi, obciążenia treningowe, gumy oporowe, a także ławka. Dlaczego wolne ciężary? Nieskrępowany i szeroki zakres ruchowy wpływa też na działanie mięśni, które podpierają ciało, co przekłada się na intensywność treningu. Nie mniejsze znaczenie ma także rotacja treningowa i aktywizacja różnych partii mięśni w osobnych treningach. Takie podejście zaskoczy włókna mięśniowe i doprowadzi do efektywniejszej stymulacji.

Trening to jeden z wielu części składowych sukcesu. Jakość treningu, obciążenie, a także ilość wykonanych serii ogrywa dużo większe znaczenie, aniżeli miejsce treningu i wyspecjalizowane maszyny do ćwiczeń. Owszem można je traktować jako urozmaicenie, jednak jeśli nie masz możliwości wykonania treningu na siłowni, to aktywność zrealizowana według planu, ale w warunkach domowych może zapewnić porównywalne efekty.