Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje szeregu pierwiastków, a jednym z nich jest wapń. Niebezpieczne są zarówno niedobory, jak i nadmierna ilość tego składnika mineralnego. Wapń jest ściśle związany z magnezem i bierze udział w licznych procesach zachodzących w organizmie. Wpływa przede wszystkim na kości i zęby, przeciwdziała rozwojowi osteopenii i osteoporozy, wspomaga leczenie wielu chorób i łagodzi ich objawy. Znajdziemy go w tkankach miękkich i płynach ustrojowych.

Wapń działanie na ludzki organizm

Najwięcej wapnia znajduje się w kościach i zębach, ale wykorzystywany jest w całym organizmie. Śmiało można wobec tego powiedzieć, że jest niezbędnym składnikiem mineralnym, bez którego niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wystarczą nawet niewielkie jego niedobory, aby szybko rozpoczęła się cała kaskada problemów i wystąpił szereg objawów. W celu utrzymania optymalnego stężenia wapnia w organizmie, konieczne jest dostarczanie go z zewnątrz, najlepiej wraz z pokarmem. Trzeba liczyć się z tym, że przy niedoborze wapnia organizm zaczyna pobierać go z kości, co je odwapnia, osłabia i zwiększa podatność na złamania. Z kolei odpowiednie stężenie tego pierwiastka przekłada się na zdrowe i mocne zęby, kości. Wapń usprawnia proces krzepnięcia krwi, ma korzystny wpływ na pracę mięśnia sercowego. Bez niego niemożliwe byłoby sprawne przekazywanie impulsów nerwowych, działanie mięśni i gojenie się ran. Pierwiastek ułatwia osiągnięcie stanu zrelaksowania, sprzyja zdrowemu snu i dobremu samopoczuciu.

Sprawdź zestaw witamin:

Olimp Chela-Min Sport Formula 60 kaps

Okazuje się, że wapń łagodzi alergie, reguluje działanie niektórych hormonów. Wpływa na skurcze mięśni, redukuje stany zapalne w organizmie, przyspiesza rekonwalescencję po złamaniach, stoi na straży homeostazy organizmu i zwiększa przyswajalność niektórych witamin. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu dziecka, gdyż ma wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego, szkieletowego i mięśniowego. Bez jego właściwego stężenia płód w łonie matki nie będzie się prawidłowo rozwijał. Najlepszymi źródłami wapnia są: mleko, sery, inne przetwory nabiałowe, mak, sezam, pestki słonecznika, tofu, orzechy, jarmuż, fasola, rośliny strączkowe, figi, morele, kapusta. Na rynku nie brakuje suplementów diety zawierających ten pierwiastek. Maksymalna dawka dzienna nie powinna przekraczać 4 g, gdyż średnie zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 1000-2000 mg na dobę.

Na co pomoże wapń?

Indywidualnie dobrana suplementacja wapniem niesie za sobą szereg korzyści. Pierwiastek ten wykorzystywany jest wspomagająco do leczenia przeróżnych schorzeń typu osteoporoza czy osteopatia. Przyczynia się do obniżenia ryzyka zachorowalności na niektóre rodzaje nowotworów – raka jelita grubego, odbytnicy, prostaty. Za pomocą odpowiedniej dawki wapnia możliwe staje się zapobieganie rozwojowi chorób układu sercowego i naczyniowego. Istnieje dużo mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. Korzystny wpływ wapnia widoczny jest w przypadku problemów z nadciśnieniem. Pierwiastek ten obniża ciśnienie tętnicze krwi. Podobnie jest ze stanem przedcukrzycowym i problemami z nerkami. Okazuje się nawet, że wapń wykazuje korzystny wpływ na masę ciała, a dokładniej sprzyja obniżeniu jej.

Po czym poznać niedobory i nadmiary wapnia?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia w organizmie skutkuje wystąpieniem szeregu niekorzystnych objawów. Za mała ilość tego pierwiastka skutkować będzie wystąpieniem dolegliwości bólowych ze strony stawów, mięśni i głowy. Niedobory wapnia można poznać po problemach z kościami i uzębieniem. Dochodzi do ich odwapnienia, rozwoju osteoporozy i próchnicy. W przypadku dzieci znajdujących się w fazie wzrostu, można obserwować jego zaburzenia. Z kolei nadmiar wapnia manifestuje się nudnościami, problemami z wypróżnianiem się i zmniejszonym łaknieniem. Przy zbyt dużym stężeniu tego pierwiastka zaczyna się on odkładać, także w nerkach, co prowadzi do powstania kamieni nerkowych. Niebezpieczne jest kumulowanie się wapnia na ściankach żył i tętnic, co skutkuje nadciśnieniem i rozwojem zmian miażdżycowych.