Suplementy diety wzmacniające stawy i sprzyjające ich regeneracji pozostają nieco w cieniu innych odżywek dla sportowców, choć pełnią bardzo ważną rolę w suplementacji. Pozwalają zapobiegać uszkodzeniom chrząstek stawowych, ścięgien i więzadeł, a także wspomagają proces ich zdrowienia po kontuzji. Wyjaśniamy, kiedy należy zdecydować się na zażywanie suplementów na stawy oraz dlaczego jest to tak ważne.

Jak działają suplementy na stawy?

Suplementy na stawy to preparaty, których zadaniem jest wzmacnianie stawów, ich odbudowa po kontuzji i zapobieganie dalszym uszkodzeniom. W ich skład wchodzą takie substancje jak: kolagen, glukozamina, chondroityna oraz kwas hialuronowy. Suplementy na stawy często zawierają witaminy C, B6 i D3. Pozytywny wpływ na kondycję stawów wykazuje także Ostaryna, należąca do grupy SARMów. Suplementy diety na stawy wykazują przede wszystkim działanie ochronne, wzmacniające i regenerujące. Warto jednak pamiętać, że w przypadku poważnych kontuzji, należy zdecydować się na wizytę u specjalisty i dobór odpowiednich leków, gdyż działanie suplementów może okazać się niewystarczające.

Kto powinien zażywać preparaty na stawy?

Suplementy diety wzmacniające stawy dedykowane są wszystkim osobom, które narażone są na zwiększone obciążenie tych struktur. Preparaty na stawy dla sportowców potrzebne są przede wszystkim ze względu na regularne, intensywne treningi. Stosowanie suplementów na stawy mogą rozważyć nie tylko zawodowcy, ale również osoby uprawiające sporty amatorsko lub prowadzące aktywny tryb życia. Na środki tego typu powinny zdecydować się także osoby starsze, otyłe oraz pracujące fizycznie. 

Kiedy warto suplementować odżywki na stawy?

Suplementacja odżywek na stawy powinna odgrywać rolę zapobiegawczą w przypadku osób narażonych na kontuzje, a więc wymienionych wyżej sportowców, osób otyłych czy osób starszych. Zażywanie suplementów na stawy warto bowiem rozpocząć, zanim pojawią się problemy z ruchomością, ból lub uczucie dyskomfortu w obrębie stawów, zwłaszcza jeśli istnieją czynniki predysponujące do pojawienia się tych dolegliwości. Wystąpienie wymienionych objawów jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Odczuwalny ból czy ograniczenie ruchomości stawów wymagają konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia.

Stosowanie suplementów na stawy powinno pełnić funkcję prewencyjną. Zażywając odpowiednie preparaty, zawierające substancje wzmacniające i chroniące stawy, można uniknąć ich osłabienia i uszkodzenia pomimo tak obciążających czynników jak ciężki trening, praca fizyczna czy duża nadwaga.